Επιασε κορυφή με 2x2 η Γουλβς!

Την πρώτη θέση της βαθμολογίας στην Αγγλία απολαμβάνει - τουλάχιστον προσωρινά - η Γουλβς, η οποία επεβλήθηκε με 2-0 εντός έδρας τη Φούλαμ, για τη 2η αγωνιστική της Premier League. Tα γκολ των "λύκων" πέτυχαν οι Ντόιλ και Τζάρβις. Ψυχρολουσία στο 90` για τα "καναρίνια" Στο Molineaux Stadium, οι γηπεδούχοι έδειξαν την αγωνιστική τους ανωτερότητα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και κατάφεραν να πάρουν το δεύτερο σερί τους τρίποντο
μετά το διπλό επί της Μπλάκμπερν στην πρεμιέρα, χάρη σε δύο τέρματα λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου.Συγκεκριμένα, οι "λύκοι", που είχαν σημαντική ευκαιρία στο 29` με σουτ του Ντόιλ, άνοιξαν το σκορ στο 42`, όταν ο ίδιος παίκτης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σβάρτσερ, ύστερα από διπλή προσπάθεια και αμυντική αδράνεια των Λονδρέζων.Ακόμη, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, η Γουλβς πέτυχε και δεύτερο γκολ, όταν ο Τζάρβις με κοντινό βολέ εκμεταλλέυτηκε την λανθασμένη έξοδο του αυστραλού τερματοφύλακα και σκόραρε ανενόχλητος.Ψυ-χ-ρολουσία για τη ΝόριτςΣτο ματς που προηγήθηκε, η Νόριτς Σίτι κρατούσε σφιχτά μέχρι το 94` την πρώτη της νίκη για τη φετινή σεζόν, ωστόσο η Στόουκ αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει και τιμώρησε στην τελευταία φάση του αγώνα τα "καναρίνια". Συγκεκριμένα, στο τέταρτο λεπτό της αναμέτρησης ο Τζόουνς σκόραρε με κεφαλιά για τους φιλοξενούμενους, "ακυρώνοντας" το γκολ με πλασέ του Ντε Λαέτ στο 37`.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής:Σάββατο 20/8Σάντερλαντ - Νιούκαστλ: 0-1 (62` Tέιλορ)Αρσεναλ - Λίβερπουλ: 0-2 (78` Ράμσεϊ [αυτ.], 90` Σουάρεζ)Αστον Βίλα - Μπλάκμπερν: 3-1 (12` Αγκμπονλαχόρ, 25` Χέσκι, 67` Μπεντ - 52` Πέντερσεν)Εβερτον - ΚΠΡ: 0-1 (31` Σμιθ)Σουόνσι Σίτι - Γουίγκαν: 0-0Τσέλσι - Γουέστ Μπρομ: 2-1 (53` Ανελκά, 83` Μαλουντά - 4` Λονγκ)Κυριακή 21/8Νόριτς Σίτι - Στόουκ Σίτι: 1-1 (37` Ντε Λαέτ - 90` Τζόουνς)Γουλβς - Φούλαμ: 2-0 (42` Ντόιλ, 45` Τζάρβις)18:00GR Μπόλτον - Μάντσεστερ Σ.Δευτέρα 22/08 22:00GR Μάντσεστερ Γ. - Τότεναμ