Επική ανατροπή & πρόκριση της Αρσεναλ στην παράταση!

Από την Κόλαση της συντριβής και του αποκλεισμού στον Παράδεισο της ανατροπής και της πρόκρισης στους 16 του Λιγκ Καπ βρέθηκε η Αρσεναλ. Οι Κανονιέρηδες βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 4-0 από τη Ρέντινγκ στο 37', αλλά με μια επική αντεπίθεση οδήγησαν το ματς στην παράταση με γκολ του Γουόλκοτ στο 95' και πήραν την πρόκριση στο έξτρα 30λεπτο με σκορ 5-7!Απίστευτο παιχνίδι με συγκλονιστική εξέλιξη διεξήχθη στο "Μαντέσκι" με την Ρέντινγκ
να ρίχνει στα... σχοινιά την Αρσεναλ, που έπαιξε με πολλούς αναπληρωματικούς! Το σκορ στο 37' ήταν 4-0, με γκολ του Ρόμπερτς στο 12', αυτογκόλ του Κοσιελνί (19’), τέρμα του Λέιτζεργουντ (20’) και του Χουντ (37’).Η Αρσεναλ μείωσε με τον Γουόλκοτ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και ο Ζιρού στο 64' έκανε το 4-2. Κι ενώ όλα έδειχναν πως οι Κανονιέρηδες θα έμεναν έξω από την διοργάνωση ήρθε ο Κοσιελίνι στο 89' και ο Γουόλκοτ στο 95' να ισοφαρίσουν σε 4-4 στέλνοντας την αναμέτρηση στην παράταση.Εκεί ο Σαμάκ στο 103’ έκανε το 5-4 για την Αρσεναλ, αλλά ο Πογκρέμπινακ στο 116' έκανε το 5-5 δείχνοντας... πέναλτι. Ωστόσο, οι Κανονιέρηδες ολοκλήρωσαν την τεράστια ανατροπή με δυο γκολ, του Γουόλκοτ στο 120' που έκανε χατ τρικ και του Σαμάκ στο 123' για να διαμορφώσει το... επικό 7-5 υπέρ της ομάδας του!!!