Επιτέλους νίκη για Ιντερ

Για την 33η αγωνιστική της Serie A η Ιντερ επικράτησε της Πάρμα με 1-0, χάρη στο τέρμα του Ρόκι στο 81ο λεπτό. Ετσι, η ομάδα του Μιλάνο έβαλε τέλος στο σερί των τριών ηττών στις τελευταίες της αναμετρήσεις, ενώ παράλληλα ανέβηκε στις ευρωπαϊκές θέσεις.Σημαντικό ρόλο για τη νίκη των γηπεδούχων έπαιξε ο τερματοφύλακας τους, ο οποίος ήταν εξαιρετικός. Ειδικότερα, ο Χαντάνοβιτς με μια σειρά από σωτήριες επεμβάσεις διατήρησε ανέπαφη την εστία του, δίνοντας
έτσι την ευκαιρία στους "νερατζούρι" να πάνε στα αποδυτήρια με το 0-0.Στην επανάληψη η Ιντερ πέτυχε το πολυπόθητο γκολ εννέα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, όταν ο Τζόναθαν έβγαλε σε καλή θέση τον Ρόκι, ο οποίος νίκησε τον τερματοφύλακα της Πάρμα.Αξίζει να σημειωθεί πως ο Τομάζο Ρόκι, ο οποίος μετακόμισε τον Γενάρη στην Ιντερ, σκόραρε για πρώτη φορά με τη φανέλα των "νερατζούρι". Ιντερ: Χαντάνοβιτς, Τζόναθαν, Ρανόκια, Ζουάν, Περέιρα, Ζανέτι, Κουζμάνοβιτς, Κόβασιτς, Σκελότο (76' Γκαριτάνο), Άλβαρες, Ρόκι (84' Κίβου)Πάρμα: Μιράντε, Μπεναλουανέ, Κόντα (73' Σαντακρότσε), Λουκαρέλι, Γκόμπι, Βαλδές, Μαρκιόνι (86' Γκαλόπα), Παρόλο, Μπελφοντίλ (46' Μπιαμπιανί), Σανσόνε, Αμάουρι. Το πρόγραμμα της 33η αγωνιστικής:Σάββατο 20/4Τζένοα - Αταλάντα 1-1 (6΄Φλόρο Φλόρες, 8΄Ντελ Γκρόσι)Ουντινέζε – Λάτσιο 1-0 (19' Ντι Νατάλε)Κυριακή 21/4Ίντερ - Πάρμα 1-0 (81' Ρόκι)Νάπολι - Κάλιαρι 16:00Σιένα - ΚίεβοΚατάνια - ΠαλέρμοΡόμα - ΠεσκάραΜπολόνια - ΣαμπντόριαΦιορεντίνα - ΤορίνοΓιουβέντους - Μίλαν 21:45Η βαθμολογία:1. Γιουβέντους 742. Νάπολι 633. Μίλαν 594. Φιορεντίνα 555. Ίντερ 536. Ρόμα 517. Λάτσιο 518. Ουντινέζε 519. Κατάνια 4710. Κάλιαρι 4211. Πάρμα 3912. Μπολόνια 3813. Αταλάντα 3814.Σαμπντόρια 3715. Τορίνο 3616. Κιέβο 3617. Σιένα 3018. Παλέρμο 2819. Τζένοα 2820. Πεσκάρα 21