Εριξε... πέντε η Ντόρτμουντ

Δύο αγωνιστικές χωρίς νίκη ήταν πολλές για την Μπορούσια Ντόρτμουντ, η οποία ξέσπασε πάνω στην Γκλάντμπαχ, την οποία και νίκησε με 5-0 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Bundesliga.H ήττα από το Αμβούργο και η ισοπαλία με την Αϊντραχτ Φρανκφούρτης... πλήγωσαν την Ντόρτμουντ και επέτρεψαν στην Μπάγερν να ξεφύγει μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας.Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, πάντως, επέστρεψε στις επιτυχίες και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο στην 6η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος.Το...
πάρτι της Ντόρτμουντ ξεκίνησε στο 35` με τον Ρόις να ανοίγει το σκορ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Σούμποτιτς έκανε το 2-0, που ήταν και το αποτέλεσμα στο ημίχρονο.Η Γκλάντμπαχ δεν έδειξε πάντως πως θα μπορούσε να απειλήσει την Ντόρτμουντ, η οποία συνέχισε και στο δεύτερο μέρος την εξαιρετική της εμφάνιση.Ιδιαίτερα στο τελευταίο 20λεπτο πάτησε το γκάζι κι η Γκλάντμπαχ... κατέρρευσε. Ο Ρόις σκόραρε για δεύτερη φορά στο 70`, ο Γκούντογκαν στο 79` έκανε το 4-0, ενώ το τελικό 5-0 έγραψε ο Μπαστσικόφσκι στο 85`.Με τη νίκη αυτή η Ντόρτμουντ έφτασε στους 11 βαθμούς, ενώ πρώτη παραμένει η αήττητη Μπάγερν, που μετά τη νίκη της επί της Βέρντερ Βρέμης έχει 18.