Εσωσε τον βαθμό στο παρά 5 ο ΠΑΟΚ

Η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 28', αλλά κατάφερε, παρά την μέτρια εμφάνιση της, να σώσει τον βαθμό της ισοπαλίας, με γκολ του Τσιρίλο, πέντε λεπτά πριν την συμπλήρωση των 90', διατηρώντας παράλληλα το αήττητο σερί της εκτός έδρας, από τις 6/11 του 2011. Από την άλλη πλευρά, ο Παναιτωλικός πλήρωσε την οπισθοχώρηση του στα τελευταία
λεπτά του αγώνα, χάνοντας δύο πολύτιμους βαθμούς, στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία.Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση στο Αγρίνιο, είχαν την κατοχή της μπάλας, την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά χωρίς να μπορούν να απειλήσουν ιδιαίτερα τον Τσενάμο.Η υπεροχή του Δικέφαλου του Βορρά κράτησε μέχρι το πρώτο 20λεπτο. Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι κέρδισαν τις μάχες στον χώρο του κέντρου, βελτιώθηκαν στην κυκλοφορία της μπάλας και έβγαιναν με αξιώσεις στην επίθεση.Η πίεση του Παναιτωλικού απέδωσε καρπούς στο 28', όταν μετά από γέμισμα του Αντι, ο Χαριστέας βρήκε με κεφαλιά-πάσα τον Θεοδωρίδη, ο οποίος νίκησε από κοντά τον Χαλκιά και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Λεμονή.Μετά το γκολ του Παναιτωλικού, οι παίκτες του Μπόλονι ανέλαβαν εκ νέου τα ηνία, προσπάθησαν για το γκολ της ισοφάρισης πριν το τέλος του πρώτου μέρους, αλλά δεν τα κατάφεραν, με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται με το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων.Πολύ μέτριο ήταν το θέαμα που παρουσίασαν οι δύο ομάδες, στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή και τον έλεγχο του ρυθμού, αλλά δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους στην καλά οργανωμένη άμυνα των γηπεδούχων.Στο 69', οι φιλοξενούμενοι... άγγιξαν το 1-1, όταν ο Γεωργιάδης βρήκε σε πολύ καλή θέση τον Αθανασιάδη, αλλά το σουτ του ήταν κακό, με την μπάλα να περνάει πάνω από την εστία του Τσενάμο.Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 75', όταν μετά από παράλληλη πάσα του Παλαιολόγου, ο Χαριστέας έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, ο Χαλκιάς έδιωξε, ενώ στην επαναφορά, το σουτ του Θεοδωρίδη, έξω από την περιοχή, πέρασε άουτ.Στην συνέχεια, η ομάδα του Μπόλονι αύξησε την πίεση της, εκμεταλλευόμενη και την οπισθοχώρηση του Παναιτωλικού και κατάφερε στο 85' να φέρει το ματς στα ίσια. Μετά απο εκτέλεση κόρνερ του Γκαρσία στο πρώτο δοκάρι, ο Τσιρίλο πήρε την κεφαλιά, νίκησε τον Τσενάμο και ισοφάρισε σε 1-1 για τον ΠΑΟΚ.Ο Παναιτωλικός έχασε πολύ καλή ευκαιρία στις καθυστερήσεις του αγώνα, όταν ο Χαλκιάς έδιωξε εντυπωσιακά το δυνατό σουτ του Καμαρά, από το ύψος της περιοχής. Ετσι, το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος, με τις δύο ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό.