Εσπασε την... κατάρα ο Βόλος, διπλό μέσα στην Πάτρα!

Οι παραδόσεις είναι για να σπάνε. Αυτό αποδείχθηκε στο παιχνίδι του Παμπελοποννησιακού ανάμεσα στην Παναχαϊκή και τον Ολυμπιακό Βόλου. Οι ερυθρόλευκοι της Μαγνησίας δεν είχαν νικήσει ποτέ για το πρωτάθλημα τους Αχαιούς στην Πάτρα, κάτι που έκαναν το απόγευμα της Δευτέρας, χάρη σε γκολ του Ακόστα στο 88ο λεπτό, φεύγοντας με το διπλό (0-1) για την 6η αγωνιστική της Football League.Το
ματς διεξήχθη σε βαρύ αγωνιστικό χώρο καθώς στην Πάτρα έβρεξε για αρκετή ώρα το μεσημέρι. Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά δίχως να απειλήσουν, ενώ στο 11ο λεπτό φάουλ από καλή θέση και πλάγια αριστερά από τον Γιενγκά έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Στο 14' ο Κοντογουλίδης έκανε κοντρόλ με το στήθος και σουτ λίγο μέσα στη μεγάλη περιοχή, αλλά δεν ανησύχησε τον Γκίτκο. Μετά το πρώτο τέταρτο, ο Ολυμπιακός κέρδισε μέτρα στν αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε να αναπτύξει το παιχνίδι του.Στο 24' μακρινό σουτ του Μπόζιτς έφυγε λίγο άουτ, με τον Γκίτκο να ελέγχει τη φάση. Πέντε λεπτά αργότερα, η Παναχαϊκή είχε μια υποψία καλής φάσης όταν ο Αρβανίτης γύρισε την μπάλα προς τον τερματοφύλακά του με κεφαλιά και ο Γκίτκος μπλόκαρε την τελευταία στιγμή πριν ο Κοντογουλίδης την "τσιμπήσει". Στο 32' ο Πόνσε έβγαλε ωραία κάθετη πάσα στην πλάτη της άμυνας για τον Γκούρμα αλλά ο σέντερ φορ των "ερυθρολεύκων" σούταρε από δύσκολη θέση καθώς βγήκε αρκετά πλάγια, για να μπλοκάρει ο Λαζαρίδης.Δοκάρι για τον ΒόλοΣτο 34' ο Ολυμπιακός άγγιξε το 0-1. Από φάση που ξεκίνησε από πλάγιο άουτ του Γιαλούση, ο Καπετάνος τροφοδότησε τον Πόνσε που πέρασε με τη μία, πάσα για τον Μπρέσκα. Ο Σλοβάκος σούταρε με το αριστερό και φάλτσο και η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Xωρίς γκολ έληξε το πρώτο ημίχρονο, με τη βολιώτικη ομάδα να ελέγχει το ρυθμό και τον αγώνα, να μην έχει κινδυνέψει ιδιαίτερως, αλλά από την άλλη να μην έχει βρει και ελεύθερους χώρους ώστε να δημιουργήσει ευκαιρίες, με εξαίρεση την προαναφερθείσα φάση με το δοκάρι του Μπρέσκα.Xωρίς αλλαγές η έναρξη στο δεύτερο μέρος για τις δύο ομάδες αλλά με βροχή! Στο 50ό λεπτό, ο Μπρέσκα εκτέλεσε φάουλ με σέντρα και ο Μελίσσης πήρε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά ήταν άστοχη δίχως να απειλήσει τον γκολκίπερ της Παναχαϊκής.Στο 57' η πρώτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό Βόλου όταν ο Κατσίκης πήρε τη θέση του Μπρέσκα, που σήμερα δεν φάνηκε -εκτός από το δοκάρι- καθώς δεν τον ευνόησε ο αγωνιστικός χώρος για να κάνει τις γνωστές επελάσεις του. Στο 68' ο Κατσιαρός αντικατέστησε τον Γιαλούση που αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο λόγω τραυματισμού. Στο 74' η καλύτερη φάση της πατρινής ομάδας. Ο Ζλάτκοβιτς εκτέλσε φάουλ με φαρμακερή σέντρα, που πέρασε από όλους, η μπάλα έσπασε στο έδαφος και ο Γκίτκος με το ένα χέρι έδιωξε σε κόρνερ. Στο επόμενο λεπτό, ο Πόνσε έκανε σουτ εντός της μεγάλης περιοχής και πλάγια αριστερά που κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Τελευταία αλλαγή ο Ακόστα αντί του Γιενγκά στο 77'.Κι ενώ το ματς όδευε προς το 0-0, ο Ολυμπιακός Βόλου πέτυχε το γκολ στο 87ο λεπτό! Ο Καπετάνος έβγαλε ωραία σέντρα από αριστερά, ο Ακόστα κατέβασε την μπάλα και με σουτ από τη μικρή περιοχή, πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Λαζαρίδη, πετυχαίντας το "χρυσό" γκολ για τη βολιώτικη ομάδα, που της χάρισε τη νίκη.Παναχαϊκή: Λαζαρίδης, Παληγεώργος, Βαγγελόπουλος, Κιάσσος, Μπερτέν, Καραμανλής, Γκαντιάγκα, Μπόζιτς (56' Ζλάτκοβιτς), Λίτσης (75' Σιτόε), Βασιλαντωνόπουλος (56' Πλέγας), Κοντογουλίδης.Ολυμπιακός Βόλου: Γκίτκος, Γιαλούσης (68' Κατσιαρός), Αρβανίτης, Μελίσσης, Καρράς, Ρόκας, Καπετάνος, Πόνσε, Μπρέσκα (57' Κατσίκης), Γιενγκά (77' Ακόστα), Γκούρμα.