Εσπασε το ρόδι η Κίμκι, 86-85 την Ρεάλ Μαδρίτης

Την πρώτη της νίκη στην φετινή Euroleague πέτυχε η Κίμκι, επικρατώντας δύσκολα με 86-85 της Ρεάλ Μαδρίτης, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της Euroleague.Η Κίμκι ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και βρέθηκε πολύ γρήγορα στο +8 (13-5). Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με καλά ποσοστά σε δίποντα και τρίποντα είχαν σταθερά το προβάδισμα.Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ρεάλ ισορρόπησε το παιχνίδι, ωστόσο δεν κατάφερε να μειώσει την
διαφορά (17-17 σκορ δεκαλέπτου), πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο στο -7 (35-42).Στην επανάληψη, η ρωσική ομάδα, με επιμέρους σκορ 16-2, μετέτρεψε το 44-38 σε 56-40, βάζοντας γερές βάσεις για την τελική επικράτηση. Ωστόσο στο 35', η Ρεάλ με καλάθι του Ρέγες ισοφάρισε σε 71-71 και έδωσε χαρακτήρα ντέρμπι στο παιχνίδι.Στην συνέχεια, οι ισπανοί πήραν και το προβάδισμα με 74-73, με δύο βολές του Φερνάντεθ, αλλά οι ρώσοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Ο Φριντζόν, με 2/2 βολές, έκανε το 86-82 στα 24'' πριν το τέλος και η Ρεάλ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τρίποντο του Ντρέιπερ στο τελικό 86-85 υπέρ της Κίμκι.Τα δεκάλεπτα: 25-18, 42-35, 69-55, 86-85.