Εξασφάλισε θέση στην 8άδα η Λαμία, 3-1 την Κηφισιά

23:20 2/2/2013 - Πηγή: Sport.gr
Παρουσία 600 θεατών στο Χαλκιοπούλειο, η Λαμία σημείωσε την έβδομη νίκη της στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 3-1 του ΑΟ Κηφισιάς, εξασφαλίζοντας παράλληλα και θέση για την 8άδα, ενώ επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα στη Βόχα από τον Παμβοχαϊκό. Η Λαμία μετά την απώλεια του πρώτου σετ, βελτίωσε υποδοχή με τον Γκούζντα και οι Χαντ, Φιλίπας, Κόμελ ανέβασαν τα ποσοστά τους στην επίθεση.Η Κηφισιά,
παρότι πήρε το πρώτο σετ, έδειξε κουρασμένη και υστέρησε σε σερβίς και επίθεση. Υπήρχαν, όμως και τα θετικά καθώς ο Σαρικεϊσογλου μπήκε αλλαγή ενώ ο ντεμπούτο έκανε ο βραζιλιάνος Ντε Σόουζα Σοάρες ο οποίος ξεκίνησε βασικός στο τρίτο σετ στη θέση του Κούνα αλλά ακόμα θέλει χρόνο προσαρμογής.Στο πρώτο σετ, η Κηφισιά ξέφυγε 8-2, η Λαμία ισοφάρισε 17-17, η Κηφισιάς έφυγε ξανά 21-17, η Λαμία ισοφάρισε 24-24 αλλά με δύο λάθη του Κόμελ κρίθηκε το σετ.Από το δεύτερο σετ άρχισε η αντεπίθεση της Λαμίας και με σταθερό ρυθμό αλλά και τη βοήθεια της... νεανικής εξέδρας έφτασε στη νίκη.Η Λαμία σταμάτησε το μίνι σερί της Κηφισιάς και με νίκη 3-1 για την 16η αγωνιστική της Α1 ανδρών πήρε σπουδαίο τρίποντο που σίγουρα της εξασφαλίζει θέση στην 8άδα με βλέψεις για ακόμα ψηλότερα.Τα σετ: 25-27, 25-22, 25-22, 25-18.ΓΣ Λαμίας (Ανδρεόπουλος): Χριστοφορίδης 6 (5/11 επ., 1 άσο), Κόμελ 15 (10/25 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 39% υπ. - 23% άριστες), Χαντ 20 (15/29 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 48% υπ. - 19% άριστες), Δημητριάδης 1, Φίλιπας 22 (18/35 επ., 4 μπλοκ), Σφενδυλάκης 9 (6/7 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Γκούζντα -λ (65% υπ. - 50% άριστες)/ Καρβούνης.ΑΟ Κηφισιάς (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Καλαϊτζίδης 5 (2/2 επ., 3 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 8 (6/7 επ., 2 μπλοκ), Κούνας 2 (1/7 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. – 56% άριστες), Μπέλλος 19 (16/36 επ., 3 μπλοκ), Καριπίδης 21 (19/39 επ., 2 άσοι, 25% υπ. – 17% άριστες), Ταμπουρατζής –λ (65% υπ. – 35% άριστες) / Ντε Σόουζα 7 (7/11 επ.), Σαρικεϊσογλου, Παπαδόπουλος 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Ρεζκ, Δεληπρίμης.