Φιλική ήττα για ΠΑΣ, γκολ ο Κουέβας

Την ήττα από τη Σιβασπόρ με 3-1 γνώρισε ο ΠΑΣ Γιάννινα στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας επί ολλανδικού εδάφους, με τους ηπειρώτες να "κρατούν" την απόδοση του β` ημιχρόνου αλλά και το γκολ του νεοαποκτηθέντα Εκτος Λουίς Κουέβας. Το ματς διεξήχθη σε γήπεδο που βρίσκεται 80 χιλιόμετρα μακριά από το ξενοδοχείο της αποστολής και το παρακολουθήσε από κοντά ο μεγαλομέτοχος του συλλόγου, Γιώργος Χριστοβασίλης καθώς και περίπου 10 οργανωμένοι οπαδοί του συνδέσμου Blue
Vayeros.Η Σίβασπορ άνοιξε το σκορ στο 46ο λεπτό με πέναλτι του Ενεράμο, ωστόσο ο ΠΑΣ ισοφάρισε στο 67’ με τον Κουέβας έπειτα από κάθετη μπαλιά του Ντε Βισέντι. Στο τελευταίο 15άλεπτο οι τούρκοι ανέβασαν απόδοση και σκόραραν δύο φορές με τους Μεμέτ Νας (84`) και Μουράτ Ακτά (87`).ΠΑΣ Γιάννινα: Ταμπάσης, Οικονόμου, Ανδράλας, Λίλα, Ντάσιος, Τσάνης, Κώτσιος, Μιχαήλ, Βίλα, Τζάνης, Μπεσέρα. Στο β΄ ημίχρονο αγωνίσθηκαν οι Φεγκρούς, Πάντος, Τζημόπουλος, Χούτ, Μαργαρίτης, Κειτά, Πατσατζόγλου, Κυριάκος, Γεωργίου, Κουέβας, Ντε Βισέντι.Σιβασπόρ: Μιχάι, Ουγκούρ, Ναβρατίν, Μουράτ Ακτά, Χαϊρέτιν, Καντίρ, Κίλιτς, Ράντα, Οζκάρα, Γιλμάζ, Ενεράμο. Στην επανάληψη αγωνίσθηκαν οι Κότσα, Αλι Ατάμ, Ερντάλ, Ντιάν, Καράκας, Μεμέτ Νας, Μεντόζα, Μπάσεν.