Φινάλε στα φιλικά με ήττα για Ξάνθη

Ηττα με σκορ 0-3 υπέστη η Ξάνθη στα Πηγάδια από από τη Μανίσασπορ, στην τελευταία φιλική αναμέτρηση της ακριτικής ομάδας ενόψει της έναρξης του νέου πρωταθλήματος. Στο διεθνές φιλικό που έγινε την Παρασκευή το απόγευμα η Μανίσασπορ επικράτησε με 0-3 χάρη στο γκολ του Γκοκοτσκλάν από το 6ο λεπτό και τα τέρματα των Ντε Σόουζα (88`) και Πρόμις (90`).Στο πρώτο ημίχρονο η Μανίσασπορ μπήκε πιο δυνατά
στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε νωρίς να πάρει το προβάδισμα στο σκορ. Συγκεκριμένα, στο 6` οι φιλοξενούμενοι σκόραραν, όταν ο Γιτζίτ Γκοκοτσκλάν βγήκε στην πλάτη της άμυνας και αφού πέρασε τον Βιβιανί με πλασέ πέτυχε το 0-1.Μετά το πρώτο 20λεπτο η Ξάνθη άρχισε να ανεβάζει κάπως την απόδοσή της και θα μπορούσε να φτάσει στην ισοφάριση σε κάποια από τις ευκαιρίες που δημιούργησε και κυρίως στην φάση του 19ου λεπτού με το διπλό δοκάρι.Συγκεκριμένα, ο Μαρσελίνιο κατέβασε την μπάλα κι έκανε το σουτ, η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της Μανίσασπορ, στην επαναφορά ο Μαρκόφσκι από κοντά είχε το νέο δοκάρι ενώ στη συνέχεια μπλόκαρε την μπάλα ο τερματοφύλακας μετά την... καραμπόλα από τον Τοκ.Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα ήταν κάπως καλύτερος με την ζέστη να μην είναι τόσο έντονη και οι δύο ομάδες έδειξαν κάποια πράγματα μέχρι την μέση του διαστήματος αυτού. Από εκεί και μετά οι δύο προπονητές προχώρησαν σε αρκετές αλλαγές για να βγάλουν τα δικά τους συμπεράσματα. Στο τέλος η Μανίσασπορ κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμά της σημειώνοντας δύο ακόμη γκολ.Ξάνθη: Βιβιανί, Μπέρτος (81' Μπαξεβανίδης), Εντιμάρ, Βάλλας (73' Σταθάκης), Στάσιακ (73' Κομεσίδης), Ντάνι (78' Μάνταλος), Φλίσκας (46’ Βασιλακάκης), Ντίκα (60' Βλαχοδήμος), Μαρσελίνιο, Πόι, Μαρκόφσκι (60' Σουάνης).Mανίσασπορ: Αβτσιμπάι, Ακαμιλκο (85' Μπαλιόγλου), Τοκ, Μπαρίς (46’ Τσοκμούζ), Ινσεντεμίρ (56' Γιλμάζ), Κλουκόφσκι (78' Τσεβαχίρ), Γκιουβέν (46’ Νιζαμετίν), Ιβάνσκι (71' Αχμέτ), Γκοκοτσκλάν (46’ Πρόμις), Σίμπσον (71' Ερντογάν), Μακουκούλα (46’ Ντε Σόουζα).