Γκάφα ο Ζέκα, γκολ ο Καράσκο και ο Αστέρας έβαλε από κάτω τον ΠΑΟ

21:24 5/2/2014 - Πηγή: Sport.gr
Ο Παναθηναϊκός είχε ένα καλό μισάωρο στο πρώτο μέρος (10'-40'), όπου με κορυφαίο τον Κλωναρίδη έχασε ευκαιρίες για να προηγηθεί στο σκορ, κάτι όμως που δεν κατάφερε και ο Αστέρας εκμεταλλευόμενος την... γκάφα του Ζέκα στο 54' σκόραρε με τον Καράσκο και πήρε τη νίκη με 1-0 στο "Θ. Κολοκοτρώνης". Οι Αρκάδες με το αποτέλεσμα αυτό προσπέρασαν τους πράσινους στην βαθμολογία και πλέον βρίσκονται στην 4η θέση με 42 πόντους έναντι 40 του πέμπτου
Τριφυλλιού...Με 4-3-3 παρέταξε τον Αστέρα ο Στάικος Βεργέτης έχοντας τον Μπαντή κάτω από τα δοκάρια, τους Λούι, Κοντοέ, Γκόϊαν, Σανκαρε στην τετράδα της άμυνας, τους Μουνάφο, Ουσέρο, Εντό στην μεσαία γραμμή και τους Καράσκο δεξιά, Ντε Μπλάσις αριστερά και Μπαράλες στην κορυφή της επίθεσης.Με 4-4-2 και ρόμβο στη μεσαία γραμμή παρέταξε τον Παναθηναϊκό ο Γιάννης Αναστασίου. Ο Καπίνο ήταν κάτω από τα γκολπόστ, με τους Τριανταφυλλόπουλο, Σίλντενφελντ, Κουτρουμπή και Νάνο στην άμυνα, τον Λαγό κόφτη, τον Αμπέιντ αριστερά, τον Ζέκα δεξιά και τον Ατζαγκούν σαν δεκάρι πίσω από το δίδυμο Μπεργκ-Κλωναρίδη στην επίθεση.Ο Αστέρας μπήκε καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο και είχε δύο φάσεις, στο 8' σουτ του Λούι έξω από την περιοχή, πέρασε άουτ, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο Καπίνο χρειάστηκε να επέμβει και να απομακρύνει σε κόρνερ του σουτ του Καράσκο!Οι πράσινοι "απάντησαν" στο 12' με τον Κλωναρίδη να κάνει ατομική ενέργεια και σουτ, που έφυγε ελάχιστα άουτ από την δεξιά γωνία του Μπαντή.Στο 30' από λάθος του Εντό στο χώρο του κέντρου, η μπάλα φτάνει στον Κλωναρίδη που κάνει το σουτ, διώχνει ο Μπαντής και στη συνέχεια σε κόρνερ ο Σανκαρέ, σε ακόμη μια καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό.Πέντε λεπτά αργότερα νεά καλή ευκαιρία για τον ΠΑΟ, με τον Κλωναρίδη αρχικά και τον Ατζαγκούν στη συνέχεια να μην καταφέρνουν να νικήσουν τον Μπαντή.Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ για τους Αρκάδες. Συγκεκριμένα, στο 54' ύστερα από τραγικό λάθος του Ζέκα, ο Μουνάφο έκλεψε την μπάλα μπήκε στην περιοχή και έστρωσε έτοιμο γκολ στον Καράσκο, ο οποίος στο άδειο τέρμα δεν αστόχησε κάνοντας το 1-0 για τον Αστέρα!Ο Πορτογάλος στο 64' προσπάθησε να διορθώσει το λάθος του κάνοντας ένα καλό σουτ προς την εστία του Αστέρα, αλλά ο Μπαντής ήταν σε καλή θέση και απέκρουσε σε κόρνερ την προσπάθεια του Ζέκα.Ο Βεργέτης πέρασε στο 67' τον Ζησόπουλο αντί του Καράσκο, προκειμένου να φορτώσει τα μετόπισθεν, αφού ήταν λογικό οι πράσινοι να ασκήσουν πίεση για να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ.Ο Αναστασίου προχώρησε στην πρώτη διορθωτική κίνηση από τον πάγκο στο 75' βάζοντας τον Καρέλη αντί του Κλωναρίδη, με τον Παναθηναϊκό να πιέζει για την ισοφάριση. Ο Βεργέτης απάντησε με τον Τσαμπούρη αντί του Ντε Μπλάσις στο 79' ρίχνοντας έναν ακόμη παίκτη με έφεση στον αμυντικό τομέα, προκειμένου να κρατήσε το υπέρ του σκορ.Η επόμενη κίνηση του Αναστασίου στην σκακιέρα της Τρίπολης ήταν η είσοδος του Ντίνα αντί του Λαγού στο 80', με το Τριφύλλι να γίνεται ακόμα πιο επιθετικό, αλλά όχι ουσιαστικό, αφού δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Μπαντή, με τον Αστέρα να παίρνει τη νίκη και να προσπερνάει στην βαθμολογία τον Παναθηναϊκό.