"Γλυκιά" ήττα για την εθνική γυναικών

Παρά την ήττα της από την Πολωνία με 57-56 η εθνική γυναικών κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τα τελικά του Ευρωμπάσκετ 2015.Το μαξιλαράκι των 15 πόντων που είχε αποκτήσει στον πρώτο αγώνα κόντρα στην Πολωνία (61-46) αποδείχθηκε πολύτιμο για την πρόκριση της εθνικής στο Ευρωμπάσκετ. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έχασε στον επαναληπτικό αγώνα με έναν πόντο (57-56), όμως αυτό δεν της στέρησε το εισιτήριο για την διοργάνωση
του 2015.Η εθνική δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και βρέθηκε πίσω με 8-0 και 10-2, βρήκε όμως γρήγορα λύσεις και πέρασε μπροστά με 16-12 με τις Σπανού, Λύμουρα και Παπαμιχαήλ να αναλαμβάνουν δράση. Ενα νεκρό επιθετικό διάστημα της Ελλάδας στο δεύτερο δεκάλεπτο έδωσε την ευκαιρία στην Πολωνία να ξεφύγει με 29-19 χάρη σε πόντους από τις Σκοζ και Σκόρεκ, με τη Σωτηρίου, ωστόσο, να μειώνει με τρίποντο σε 31-26. Οι γηπεδούχες έκαναν το 35-26, για να μειώσει με δύο βολές η Παπαμιχαήλ σε 35-28 με το τέλος του ημιχρόνου. Πολύ δυνατά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η εθνική και με όπλο την άμυνα και λύσεις από τις Παπαμιχαήλ και Σωτηρίου έφερε το ματς στα ίσα στο 30ο λεπτό (43-43). Οι παίκτριες του Τζώρτζη Δικαιουλάκου ήλεγχαν πλήρως την αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 51-47 και 56-53. Η Πολωνία το μόνο που κατάφερε ήταν να νικήσει στο τέλος με 57-56 με την Ελλάδα όμως να είναι αυτή που πανηγύρισε τη μεγάλη πρόκριση στα τελικά του Ευρωμπάσκετ του 2015. Δεκάλεπτα: 12-12, 35-28,43-43, 57-56Πολωνία (Βανίνσκι): Οβτσάρτζακ , Πάβλακ, Σκόρεκ 11, Μίσιεκ, Σζοτ 14(2), Βάλιτς 11, Κοτς 2, Μαγιέφσκα 2, Ιντζακ 2, Ζιετάρα 2, Λετσιεγέφσκα 7, Σκόμπελ 6. Ελλάδα (Δικαιουλάκος):  Καλέντζου 2, Σταμάτη, Δημητράκου , Χατζηνικολάου, Νικολοπούλου, Σπυριδοπούλου, Παπαμιχαήλ 14 (6/8δ, 4ρ, 2ασ), Λύμουρα 4 (3ρ,), Σωτηρίου 17 ( 5/8δ, 1/2τρ, 6ρ, 3κλ), Κοσμά, Σπανού 19 (11/14β, 4/8δ, 0/2τρ, 7ρ, 6ασ).