Γυναίκες: Η ΑΕΚ προκρίθηκε στον τελικό

Σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε για περίπατος, αλλά εξελίχθηκε σε ντέρμπι, η ΑΕΚ επικράτησε με 3-1 σετ του ΟΠ Ρεθύμνου, συμπλήρωσε τρεις νίκες (είχε προβάδισμα με 2-0 από την κανονική περίοδο) και έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε τη συμμετοχή της στη σειρά των τελικών της Α1 γυναικών. Στο άλλο ζευγάρι, ο Ολυμπιακός
υποδέχεται στις 20:00 τον Ηρακλή Κηφισιάς (οι ερυθρόλευκες προηγούνται με 2-0 στις νίκες).Ο αγώνας είχε πολλές διακυμάνσεις, με την ΑΕΚ να ξεκινάει καλύτερα και να παίρνει με άνεση το πρώτο σετ, ενώ στο δεύτερο ο τραυματισμός κι η αποχώρηση της Φεντότοβα (ενοχλήσεις στη γάμπα) αποσυντόνισε εντελώς τις φιλοξενούμενες. Η Ενωση προηγήθηκε με 8-4 και μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ έτρεξε σερί 17-2, κατακτώντας το με 25-6!Εκεί πολλοί πίστεψαν ότι ο αγώνας είχε οριστικά κριθεί, ωστόσο αυτό πίστεψαν προφανώς και τα κορίτσια της ΑΕΚ με αποτέλεσμα ο μαχητικός ΟΠΕΡ να επιστρέψει.Η Κορτέζ πέρασε ακραία (μαζί με την Σαπαρέφσκα) η Σμπιράκη έπαιξε στη διαγώνιο κι ο ΟΠΕΡ δημιούργησε μια σημαντική διαφορά (12-18) την οποία διατήρησε παρά την προσπάθεια της ΑΕΚ που μείωσε σε 18-21.Στο δ' σετ η Ενωση ξεκίνησε με ένα εντυπωσιακό σερί αφού προηγήθηκε με 8-1, αλλά στο 14-6 είχαμε νέα ανατροπή. Με την Κορτέζ στο σερβίς ο ΟΠΕΡ έτρεξε ένα δικό του σερί και προηγήθηκε 14-15!Η ΑΕΚ όμως γρήγορα ανέκτησε το προβάδισμα (16-15), δημιούργησε μια διαφορά ασφαλείας (22-18) και με επίθεση της Μποροβίνσεκ τελείωσε τον αγώνα.Τα σετ: 25-17, 25-6, 21-25, 25-22.ΑΕΚ (Οικονόμου): Τοτσίδου 3 (3/10 επ.), Κις 21 (19/36 επ., 2 μπλοκ), Τζανακάκη 14 (9/16 επ., 4 μπλοκ), Μποροβίντσεκ 14 (9/20 επ., 5 άσοι), Μέντεζ 12 (9/22 επ., 3 άσοι, 44% υπ. -24 άριστες), Παπαφωτίου 9 (2/4 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ), Ρόγκα –λ (40% υπ. – 25% άριστες) / Παπαγεωργίου 1.Ρέθυμνο (Χαχαγιόπουλος): Σαπαρέφσκα 11 (8/24 επ., 2 άσοι, 25% υπ. – 08% άριστες), Παρασκάκη 3, Σαλούστρου 9 (5/13 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Φεντότοβα 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ, 14% υπ. – 00% άριστες), Κατερίνη 2 (1 μπλοκ, 1 άσο), Κορτέζ 12 (9/29 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 41% υπ. – 23% άριστες), Σημαντηράκη –λ (54% υπ. – 42% άριστες) / Σμπιράκη 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ, 14% υπ. – 14% άριστες), Λειβαδιτακή, Δηλαβέρη.