Η ΑΕΚ είδε το χάρο με τα μάτια της Τιφλίδα, όπου χρειάστηκε την παράταση για να αποκλείσει με 1-1 την Ντιναμό

Οπως κυλούν τα πράγματα στην ΑΕΚ τον τελευταίο χρόνο, έτσι ακριβώς έμελλε να εξασφασλίσει και ομάδα την πρόκρισή της στους ομίλους του Europa League. Στην... παράταση (όπως εξασφάλισε και την αδειοδότηση σε τρεις περιπτώσεις φέτος) κατάφερε να ισοφαρίσει το γκολ της Ντιναμό Τιφλίδας από το πρώτο κιόλας λεπτό και έχοντας γλιτώσει πρώτα από δεύτερο τέρμα, αλλά
και χάνοντας σωρεία ευκαιριών στο β` ημίχρονο. Κακή, νωθρή και άγευστη στα πρώτα 45 λεπτά, σαφώς βελτιωμένη στην επανάληψη και με την είσοδο του κορυφαίου του ματς Λεονάρντο, ακριβώς όπως και στο ματς του ΟΑΚΑ! Εκ των κορυφαίων οι Κάλα, Γκούντγιονσεν, Γεωργέας, πολύ καλή εμφάνιση και από Γκέντσογλου, Αραμπατζή. Νέες μικροσυμπλοκές μεταξύ των παικτών στο τέλος του αγώνα. Η δύσκολη βραδιά που θα αντιμετώπιζε η ΑΕΚ φάνηκε από τα πρώτα κιόλας δευτερόλεπτα και με τον πλέον εμφατικό τρόπο, καθώς πριν καν συμπληρωθεί ένα λεπτόαγώνα, η Ντιναμό ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα! Δράστης ο Κοσκάτζε με δυνατό σουτ εντός περιοχής, που έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στησυνέχεια στα δίχτυα του Κωνσταντόπουλου. Γκολ για το οποίο φέρει σαφή ευθύνη η άμυνα, που απλά παρακολουθούσε από... μακριά, την κίνηση του γεωργιανού.Και πάλι... καλά!Το τέρμα αυτό έδωσε φτερά στους γηπεδούχους, που πήραν τον έλεγχο και την κυκλοφορία της μπάλας, εκμεταλλευόμενοι και τον βαρύ αγωνιστικό χώρο, στον οποίοήταν εξοικειωμένοι, σε αντίθεση βέβαια με τους κιτρινόμαυρους. Στο 27ο λεπτό, οι γεωργιανοί έχασαν σημαντική ευκαιρία με τον Ρομπερτίνιο - ο οποίος ταλαιπώρησεαρκετά την άμυνα της ΑΕΚ - με τον Κωνσταντόπουλο να κρατάει το 1-0.Εχασε και DimiΟ Δικέφαλος απείλησε για πρώτη φορά στο 33ο λεπτό με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κάρλος που έφυγε μόλις άουτ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Χιμένεθαναγκάστηκε να αντικαταστήσει τον τραυματία Κωνσταντόπουλο με τον Αραμπατζή. Ο τελευταίος μάλιστα πραγματοποίησε σπουδαία απόκρουση στην εκπνοή, όταναπέκρουσε την εξ επαφής κεφαλιά του Κακουμπάβα.Ροντέο το ματς!Από το 56ο λεπτό και για το επόμενο 10λεπτο, ο Έιντουρ Γκούντγιονσεν πήρε κάποιες πρωτοβουλίες επιθετικά και η ΑΕΚ άρχισε επιτέλους να απειλεί. Στο 63ο λεπτό, οΧιμένεθ πέρασε τον ισλανδό στην κορυφή της επίθεσης, πίσω του τον Κάρλος και τον Λεονάρντο αντί του Λυμπερόπουλου σε θέση αριστερού εξτρέμ (δεξιά πήγε οΛαγός). Η κίνηση αυτή λίγο έλειψε να αποφέρει καρπούς, όμως το σουτ του Λεονάρντο σταμάτησε στο δοκάρι, με τον βραζιλιάνο να είναι και σε θέση οφ σάιντ.Το παιχνίδι πάντως πήρε φωτιά στο 65ο λεπτό, όταν μετά από μια δυνατή μονομαχία στο κέντρο, ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων διαπληκτίστηκαν και η έντασημεταφέρθηκε και στους πάγκους, φέρνοντας έντονη λογομαχία μεταξύ Χιμένεθ-Γκαρσία! Η ένταση κλιμακώθηκε και με τους υπόλοιπους παίκτες και τελικά ύστερα απόμια τρίλεπτη διακοπή, τα πνεύματα ηρέμησαν και το παιχνίδι άρχισε πάλι. Απίστευτες ευκαιρίες από Γκούντι, Κάρλος!Με την επανέναρξη, η ΑΕΚ έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν μετά τη σέντρα του Λεονάρντο από αριστερά, ο Γκούντγιονσεν έστειλε με κεφαλιά τη μπάλαάου