Η ΑΕΚ ηττήθηκε 0-1 από την Χετάφε στο πρώτο της φιλικό μπροστά στο κοινό της

23:07 6/8/2011 - Πηγή: Sport.gr
Διπρόσωπη εμφανίστηκε η ΑΕΚ στο πρώτο φιλικό παιχνίδι μπροστά στο κοινό της, το βράδυ του Σαββάτου (6/8), όπου γνώρισε την ήττα με 0-1 από την Χετάφε. Η Ενωση, παρουσιάστηκε κακή στο πρώτο μέρος, όπου δέχθηκε ένα γρήγορο γκολ από τους Ισπανούς, οι οποίοι είχαν και κάποιες άλλες ευκαιρίες για να σκοράρουν. Βελτιώθηκε στην επανάληψη και έκανε φάσεις για να ισοφαρίσει,
αλλά δεν τα κατάφερε. Δύο δοκάρια για τον Δικέφαλο, ένα για την Χετάφε. Επαιξε για 65 λεπτά ο Γκούνγιονσεν, αλλά δεν φάνηκε. Θλάση υπέστη ο Γκέντσογλου... Πως παρατάχθηκαν οι ομάδεςΜε 4-2-3-1 παρατάχθηκε η ΑΕΚ από τον Μανόλο Χιμένεθ. Ο Κωνσταντόπουλος ήταν κάτω από τα γκολπόστ, με τους Γεωργέα, Δέλλα, Μανωλά και Καράμπελα στην άμυνα, τους Μάκο - Γκέντσογλου αμυντικά χαφ, τον Γκούντγιοσεν αριστερό εξτρέμ, τον Κάρλος δεξί και τον Λυμπερόπουλο πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Μπέλεκ. Στον αντίποδα, η Χετάφε κατέβηκε με σύστημα 4-1-4-1.Με γκολ από τα... αποδυτήρια η ΧετάφεΟι Μαδριλένοι ξεκίνησαν με γκολ από τα... αποδυτήρια, καθώς μόλις στο 4ο λεπτό άνοιξαν το σκορ, όταν ο Μίκου εκμεταλεύτηκε την λάθος εκτίμηση του Δέλλα, βρήκε λίγο χώρο αφού πιεζόταν από τον Μανωλά, και με σουτ έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι και στα δίχτυα του Κωνσταντόπουλου. Στο 16', η Χετάφε έφτασε μία ανάσα από το 0-2, όταν μετά από σέντρα του Κάστρο, ο Μίκου έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασει μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κωνσταντόπουλου.Πρώτη απειλή και σοκ με ΓκέντσογλουΗ ΑΕΚ απείλησε για πρώτη φορά στο 18', όταν ο Κάρλος έβγαλε μπαλιά στον Λυμπερόπουλο, αυτός αφού στριφογύρισε έκανε το σουτ, δίχως όμως να ανησυχήσει τον Μόγια, που είδε την μπάλα να φεύγει έξω από το δεξί δοκάρι και άουτ. Η Ενωση στάθηκε άτυχη στο 24', όταν ο Γκέντσογλου τραυματίστηκε με τις πρώτες εκτιμήσεις να κάνουν λόγο για θλάση στο δικέφαλο, με τον Καφέ να παίρνει την θέση του στο βασικό σχήμα και στην μεσαία γραμμή της ΑΕΚ.Φινάλε ημιχρόνου με... ισοπαλία στα δοκάριαΟ ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, μέχρι το τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους, όπου σημειώθηκαν δύο κλασικές ευκαιρίες, μία για κάθε ομάδα. Στο 40' απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αμπντέλ βρήκε το δεξί δοκάρι του Κωνσταντόπουλου, ενώ η ΑΕΚ "απάντησε" στο 43' με σέντρα-σουτ του Μπέλεκ, που χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Μόγια.Ανέβασε στροφές η ΕνωσηΗ ΑΕΚ μπήκε κάπως καλύτερα στην επανάληψη με τον Μπέλεκ να είναι κεφάτος και στο 55' ο επιθετικός της ΑΕΚ απείλησε με μακρινό σουτ τον Μόγια, αλλά η μπάλα έφυγε μόλις άουτ. Σε εκείνο το λεπτό ο Χιμένεθ απέσυρε τον Λυμπερόπουλο, βάζοντας τον Λαγό που πήγε αριστερό εξτρέμ, με τον Γκούντγιονσεν να έρχεται πίσω από τον Μπέλεκ. Η Χετάφε φάνηκε για πρώτη φορά στο β' μέρος στο 63', όταν ο Κασκέρο βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά ο Κωνσταντόπουλος ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε.Αντικατέστησε τον αρνητικό ΓκούντγιονσενΟ Χιμένεθ στο 65' απέσυρε τον Γκούντγιονσεν βάζοντας στην θέση του τον Σιαλμά. Ο Ισλανδός δεν φάνηκε ιδιαίτερα, δεν πήρε πολλές πρωτοβουλίες και θα λέγαμε ότι πέρασε απαρατήρητος. Η Ενωση πατούσε καλύτερα στον