Η ΑΕΚ μάσαγε σίδερα, ο ΠΑΟ δεν πήγε ΟΑΚΑ, ο τίτλος πάει Πειραιά

Πρόβλημα με τον Δέλλα προέκυψε τελευταία στιγμή για την ΑΕΚ με συνέπεια στην ενδεκάδα να μπει ο Μανωλάς, που αρχικά δεν υπολογιζόταν για βασικός από τον Κωστένογλου. Παράλληλα, ο τεχνικός της Ενωσης επέλεξε τον Κωνσταντόπουλο κάτω από τα δοκάρια αντί του Αραμπατζή, με τον τελευταίο να πληρώνει την άστοχη έξοδο και το γκολ που δέχθηκε η Ενωση από τον Αρη την περασμένη αγωνιστική. Ετσι, ο Dimis ήταν
κάτω από τα γκολπόστ με τους Γεωργέα, Κοντοέ, Μανωλά και Καράμπελα στην άμυνα, τους Μάκο, Καφέ αμυντικά χαφ, τον Βάργκας σε πιο οργανωτικό ρόλο και τους Λεονάρντο (αριστερά), Σιαλμά (δεξιά), Λυμπερόπουλο (κορυφή) στην επίθεση.Απρόοπτο της τελευταίας στιγμής και για τον Παναθηναϊκό, καθώς ο Σαριέγκι ανέβασε πυρετό και έμεινε εκτός αποστολής λίγες ώρες πριν από τον αγώνα. Ετσι, τη θέση του Βάσκου στην ενδεκάδα πήρε ο Καντέ, που έπαιξε μαζί με τον Μπιέρσμιρ στόπερ. Ο Καρνέζης ήταν στην εστία, με τους Μαρίνο, Σπυρόπουλο στα δύο άκρα. Ο Σιμάο με τον Κατσουράνη αμυντικά χαφ, ο Ζεκά δεξιά, ο Κουίνσι αριστερά και ο Χριστοδουλόπουλος πίσω από τον προωθημένο Τοτσέ.Η ΑΕΚ μπήκε στο γήπεδο με το... μαχαίρι στα δόντια! Τεράστιο πάθος και θέληση για ένα γκολ από τους Ενωσίτες που είχαν και την συμπαράσταση 20.000 οπαδών τους. Από την άλλη, ο... γνωστός Παναθηναϊκός. Ράθυμος, χωρίς τρεξίματα, χωρίς φαντασία στο παιχνίδι του, μηδέν τσαγανό και ύφος μπλαζέ!Η Ενωση ήταν ανώτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και έψαξε το γκολ με μακρινά σουτ από τον Λυμπερόπουλο, τον Λεονάρντο και τον Σιαλμά, που είχε και την καλύτερη ευκαιρία στο 18', σημαδεύοντας το οριζόντιο δοκάρι, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε μία... υποψία ευκαιρίας στο 23' με το σουτ του Ζεκά που κόντραρε και έφυγε σύρριζα έξω από το αριστερό δοκάρι του Κωνσταντόπουλου.Ο,τι δεν πέτυχε η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο, βάσει της υπεροχής της το κατάφερε σχεδόν με την έναρξη του δευτέρου μέρους. Μολονότι, οι πράσινοι απείλησαν πρώτοι με σουτ του Κατσουράνη στο 47' που έβγαλε ο Κωνσταντόπουλος, η Ενωση πήρε το προβάδισμα στο 48' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λεονάρντο. Για το γκολ, φέρει ευθύνη ο Καρνέζης, που δεν υπολόγισε σωστά την πορεία της μπάλας.Μετά το 1-0, ο Παναθηναϊκός ανέβηκε μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησε με ανορθόδοξο τρόπο να φτάσει στην ισοφάριση. Εκανε κάποιες μικροφάσεις, αλλά όχι κάτι φοβερό που θα ανησυχούσε τον Κωνσταντόπουλο. Στον αντίποδα, η ΑΕΚ βρήκε κενούς χώρους και χτυπούσε στην κόντρα. Από μια τέτοια φάση, κι ένα λεπτό μετά την αλλαγή του Μαρίνου (πέρασε δεξί μπακ ο... Ζεκά), ο Κλωναρίδης πήρε τον διάδρομο και νίκησε τον Καρνέζη στο τετ α τετ κάνοντας το 2-0 για την ΑΕΚ στο 71ο λεπτό.Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Το μόνο που αξίζει να αναφέρουμε για φινάλε είναι η επιστροφή του Νίνη στους αγωνιστικούς χώρους μετά από 6 μήνες.