Η ΑΕΚ νίκησε 3-0 τον Αστέρα στην Τρίπολη, για την 18η αγωνιστική της Superleague

Την τρίτη της εκτός έδρας νίκη και δεύτερη συνεχόμενη, πανηγύρισε η ΑΕΚ στην Τρίπολη, επικρατώντας με 3-0 του Αστέρα, για την 18η αγωνιστική της Superleague Ανώτερη σε όλο το διάστημα του αγώνα η Ενωση, που είχε τον έλεγχο στο πρώτο μέρος και τα γκολ
στην επανάληψη. Καλύτερη επίθεση στα εκτός έδρας παιχνίδια πλέον η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ, που έχασε με τραυματισμό τους Μανωλά, Γεωργέα και είναι αμφίβολοι για το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης δεν είχε πολλά πράγματα να επιδείξει, με την ΑΕΚ να έχει τον απόλυτο έλεγχο, αλλά να μην μπορεί να πατήσει την περιοχή του Ματίας Ντεγκρά. Ωστόσο είχε τις ευκαιρίες να φτάσει σε κάποιο τέρμα, με σουτ εκτός περιοχής, που δεν έβρισκαν στόχο, είτε έβρισκαν σε ετοιμότητα τον αργεντινό τερματοφύλακα του Αστέρα. Οι γηπεδούχοι από την άλλη, είχαν μόνο μία καλή στιγμή να φτάσουν στο γκολ, αλλά ο Σάχα απέκρουσε εντυπωσιακά το καταπληκτικό σουτ του Λαδάκη.Μπήκε... φορτσάτη!