Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε της Βόλφσμπουργκ με 2-1 στην πρεμιέρα της Bundesliga

Το τέρμα του Μπάστιαν Σβαϊνστάιγκερ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ήταν αυτό που χάρισε στην Μπάγερν Μονάχου τη νίκη στην πρεμιέρα της Bundesliga. Οι βαυαροί του Λουίς Φαν Γκάαλ επικράτησαν με 2-1 της Βόλφσμπουργκ στο Αλιάντζ Αρίνα, ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο γερμανικό πρωτάθλημα.

Το πρώτο μέρος ανήκει στους γηπεδούχους, που παρουσιάστηκαν καλύτεροι και απείλησαν αρκετές φορές τα καρέ του Μπενάλιο. Σε αυτό βοήθησε το

γρήγορο γκολ του Τόμας Μίλερ. Ηταν το 9ο λεπτό όταν ο Κρόος γέμισε για τον γερμανό διεθνή και αυτός με ένα αριστερό σουτ έγραψε το 1-0.

Οι λύκοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, σε αντίθεση με την Μπάγερν που έχασε σημαντικές ευκαιρίες να κάνει το 2-0, όπως αυτή του Κλόζε στο 35` και του Κοντέντο στο 39`.

Το ημίχρονο φάνηκε να λειτούργησε θετικά για την ομάδα του Στηβ Μακ Λάρεν, καθώς μπήκε με άλλον αέρα στην επανάληψη. Επιπλέον, βοήθησε και η είσοδος του Μισίμοβιτς στη θέση του Πέκαρικ, καθώ