Η Ελλάδα γνώρισε την πρώτη της ήττα στα φιλικά με 73-82 από την Ιταλία

Την πρώτη της ήττα σε φιλικό επίπεδο γνώρισε η Εθνική μας Ομάδα, καθώς δεν μπόρεσε να νικήσει για δεύτερη φορά την Ιταλία. Το σύνολο του Ηλία Ζούρου, όντας κάκιστο στην άμυνα, έχασε με 73-82 στο Ρίμινι και έδειξε πως χρειάζεται ακόμα αρκετή δουλειά για να σταθεροποιήσει την απόδοση της σε υψηλά επίπεδα. Για ακόμα ένα παίχνίδι πολύ καλός ο Μπουρούσης, θετικοί και οι Φώτσης, Κουφός. Ζημιές από Γκαλίναρι και -8Χωρίς καθόλου καθαρό μυαλό και όντας πολύ χαλαρή στην άμυνα ξεκίνησε το παιχνίδι η Ελλάδα,
με αποτέλεσμα να βρεθεί γρήγορα αρκετά πίσω στο σκορ. Αντίθετα οι ιταλοί με κορυφαίο τον Ντανίλο Γκαλίναρι έμοιαζαν αυτή τη φορά να έχουν συγκεκριμένο πλάνο, αλλά και ξεκάθαρους στόχους μέσα στο παρκέ. Γι  αυτό τον λόγο κατόρθωσαν να κλείσουν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 8 πόντων (19-11).Πλησίασε με τους πύργους, αλλά…Η διαφορά οδηγήθηκε σε ακόμα μεγαλύτερα επίπεδα στη συνέχεια, με τον Μορντέντε να πετυχαίνει το 23-11 (11’). Το γήπεδο είχε γείρει… Πριν όμως η κατάσταση γίνει ακόμα χειρότερη, η Ελλάδα βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει και όπως στο ματς με τη Ρωσία κατόρθωσε να γυρίσει από μία μεγάλη διαφορά.Με κορυφαίους τους Γιάννη Μπουρούση και Κώστα Κουφό, οι οποίοι σημείωσαν σημαντικά καλάθια η απόσταση των δύο ομάδων μειώθηκε σημαντικά (28-31, 17’). Ενα σπριντ στο τέλος όμως από τους παίκτες του Πιανιτζιάνι αρκούσε προκειμένου να αποκατασταθεί η τάξη και να πάνε οι γηπεδούχοι με ένα μαξιλαράκι 10 πόντων στα αποδυτήρια (42-32).Καλύτερη στην επίθεση, άμυνα σουρωτήριΗ Εθνική μας είχε αρχίσει να παίζει καλύτερα στην επίθεση, αλλά τα κενά στην άμυνα της δεν καλύφθηκαν αποτελεσματικά. Οι ιταλοί έβρισκαν συχνά ελεύθερους χώρους και με βόμβες έξω από τη γραμμή των 6.75 βρίσκονταν σταθερά μπροστά με μία διαφορά που κυμαινόταν μεταξύ των 8 και των 12 πόντων. Ευτυχώς για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα οι Σλούκας και Φώτσης εξασφάλισαν μία μικρή παράσταση ζωής, καθώς με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έδωσαν την ευκαιρία στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να παλέψει αν ανατρέψει μία διαφορά 8 πόντων σε 10 λεπτά.Τζάμπα κόπος όμως, καθώς η Ελλάδα δεν εκμεταλλεύτηκε στο ελάχιστο την μίνι επιστροφή της στο ματς και πέντε λεπτά πριν την λήξη είχε αρχίσει να παίρνει απόφαση την πρώτη της ήττα (62-76). Το καλό είναι πως έμεινε μάχιμη μέχρι τέλους και μείωσε ακόμα και στους πέντε λίγο πριν το τέλος (73-78, 39’). Δεν κατάφερε όμως κάτι περισσότερο…