Η Ελλάδα ηττήθηκε με 59-87 από τις ΗΠΑ στο ΟΑΚΑ, στο τελευταίο της φιλικό πριν από την έναρξη του Μουντομπάσκετ

Οι αμερικανοί έχουν πάρει στα σοβαρά τη συμμετοχή τους στο Μουντομπάσκετ και το απέδειξαν στο φιλικό με την Ελλάδα στο ΟΑΚΑ. Το πάθημα του 2006, έγινε μάθημα στους αμερικανούς και η Ελλάδα, στο τελευταίο της φιλικό πριν από το Μουντομπάσκετ,

γνώρισε την πρώτη της ήττα με 59-87. Η εμπειρία της αναμέτρησης με τις ΗΠΑ θα φανεί, πάντως, σίγουρα πολύτιμη στην Εθνική μας, που το Σάββατο (28/8) στην πρεμιέρα του Μουντομπάσκετ αντιμετωπίζει την Κίνα.

Το ματς ξεκίνησε με ένα πρόβλημα για την Ελλάδα, καθώς ο Σχορτσανίτης έμεινε στον πάγκο,  λόγω ενός μικροτραυματισμού. Οι αμερικανοί πιο ορεξάτοι στα πρώτα λεπτά και παίζοντας...  επιθετική άμυνα οδήγησαν τους διεθνείς μας σε λάθη και πήραν προβάδισμα με 11-4. Ο Γιόνας Καζλάουσκας ανακάτεψε την τράπουλα και με τον Καλάθη στην πεντάδα της η Ελλάδα  έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (14-22).

Οι αμερικανοί δεν έχασαν το ρυθμό τους ούτε στη δεύτερη περίοδο, συνδύασαν θέαμα και ουσία  για να προηγηθούν με