Η Ελλάδα νίκησε 81-61 τη Φινλανδία στη 2η αγωνιστική του Ευρωμπάσκετ

19:56 1/9/2011 - Πηγή: Sport.gr
Με την... παλιά φρουρά των Μπουρούση, Ζήση και Φώτση να κάνει καλά τη δουλειά της η Ελλάδα ξεπέρασε με άνεση το εμπόδιο των φινλανδών, τους οποίους και νίκησε με 81-61. Η Εθνική μας ομάδα έκανε καλή δουλειά στην άμυνα και δεν είχε σημαντικά προβλήματα απέναντι στο άναρχο παιχνίδι των φινλανδών, κάνοντας το 2 στα 2 στο τουρνουά. Την Παρασκευή (2/9) η Εθνική μας έχει ρεπό και το Σάββατο (3/9) θα αντιμετωπίσει την ΠΓΔΜ. Σε αντίθεση με
το ματς της πρεμιέρας απέναντι στη Βοσνία, η Ελλάδα είχε καλό ξεκίνημα απέναντι στουςφινλανδούς. Ενα γρήγορο 6-0 ήταν ό,τι καλύτερο για την ομάδα μας, που, όμως, πέταξε γρήγορα στα σκουπίδιατην εξαιρετική της εκκίνηση.Οι φινλανδοί απάντησαν με δικό τους ανάλογο σερί (6-6), αλλά η Ελλάδα βρήκε λύσεις με τον Μπουρούση καιτον Ζήση για να κλείσει προηγούμενη την πρώτη περίοδο (20-14, 10`).Σε γενικές γραμμές η Εθνική μας είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας, είχε σαφή υπεροχή κοντά στο καλάθι, αλλάκαι δύο βασικά προβλήματα. Το ένα ήταν το μαρκάρισμα του Λι, που σημείωσε 13 πόντους στο πρώτοημίχρονο, αλλά και το ότι για δεύτερο παιχνίδι είχε περισσότερα λάθη από τους αντιπάλους της (12 - 7).Εστω κι έτσι, όμως, η Ελλάδα είχε τον έλεγχο του αγώνα, η τριάδα, Ζήση, Μπουρούση, Φώτση είχε καλήαπόδοση και στο 18` πήρε προβάδισμα 10 πόντων (39-29), για να κλείσει τελικά το ημίχρονο με το σκορ στο41-32.Παρότι ο Καλάθης είχε 3 φάουλ και έμεινε για αρκετή ώρα στον πάγκο η Ελλάδα διατήρησε σχετικά εύκολα το προβάδισμά της απέναντι στους φινλανδούς. Η παλιά φρουρά της Εθνικής έκανε καλά τη δουλειά της, ο Κουφός έδωσε κάποιες λύσεις και το +13 στο τέλος της τρίτης περιόδου ήρθε φυσιολογικά και δίχως ιδιαίτερο κόπο (57-44, 30`).Με σύμμαχο την καλή της άμυνα η Ελλάδα δεν απειλήθηκε από τους φινλανδούς, ούτε στην τελευταία περίοδο. Πέντε λεπτά πριν από το φινάλε είχαμε δεχθεί μόλις 50 πόντους και η διαφορά ήταν στο +16 (66-50).Με τη διαφορά να έχει... ανοδικές τάσεις φτάσαμε και στο +20 (73-53), αλλά πληρώσαμε τη χαλάρωση των τελευταίων λεπτών για να φτάσουμε τελικά στη νίκη με 81-61.Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες για την Ελλάδα, που την Παρασκευή (2/9) έχει ρεπό και το Σάββατο (3/9) αντιμετωπίζει την ΠΓΔΜ.