Η Εσπανιόλ επικράτησε με 2-1 της Σεβίλης στο Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν

Ενα πολύτιμο διπλό πανηγύρισε η Εσπανιόλ στο Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν. Οι καταλανοί επικράτησαν με 2-1 της Σεβίλης, πανηγυρίζοντας την τρίτη μόλις εκτός έδρας νίκη τους, και έπιασαν στην 4η θέση την Βαλένθια, που έχει όμως παιχνίδι λιγότερο. Καλύτερη η εικόνα της Εσπανιόλ στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου μέρους, με τους γηπεδούχους να εμφανίζονται μουδιασμένοι και να πραγματοποιούν αρκετά λάθη, κυρίως στην άμυνα. Η πίεση της ομάδας του Μαουρίσιο Ποτσετίνο απέδωσε καρπούς στο 41ο λεπτό, όταν ο Καγιεχόν με πολύ
ωραία ενέργεια νίκησε τον Βάρας και έγραψε το 1-0.Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, οι ανδαλουσιανοί ανέβασαν την απόδοσή τους και κυνήγησαν το γκολ της ισοφάρισης, αλλά τους έλειπε η τελική φάση, ενώ και ο Καμενί βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα. Ο γκολκίπερ της Εσπανιόλ υποχρεώθηκε σε αρκετές αποκρούσεις, με σημαντικότερη αυτή του 65ου λεπτού στην προσπάθεια του Φαμπιάνο.Σταδιακά, οι γηπεδούχοι έχασαν τον ρυθμό τους και ο Καγιεχόν βρήκε την ευκαιρία να χτυπήσει και πάλι και να γράψει το