Η Γιούβε το ντέρμπι, κερδισμένες Φιορεντίνα, Ρόμα

Η Γιουβέντους ήταν η νικήτρια του ντέρμπι του Τορίνο, επικρατώντας με 2-0 της Τορίνο εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής της Serie A και έκανε ακόμα ένα βήμα για την κατάκτηση του Scudetto. Στην τρίτη θέση πέρασε η Φιορεντίνα, μετά το διπλό στην Γένοβα επί της Σαμπντόρια, πέμπτη η Ρόμα, που διέλυσε την Σιένα στο Ολίμπικο και εκμεταλλεύτηκε τα στραβοπατήματα των Λάτσιο και Ιντερ. Σημαντικές νίκες για Παλέρμο και Τζένοα, στην μάχη της παραμονής.Η Γιούβε
το ντέρμπιΗ Γιουβέντους ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι του Τορίνο, επικρατώντας εκτός έδρας της Τορίνο με 2-0. Μετά από ένα... άσφαιρο πρώτο μέρος, οι μπινακονέρι άνοιξαν το σκορ στο 86', με ωραίο σουτ του Βιντάλ έξω από την περιοχή.Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τους γκρανάτα στην συνέχεια, αφού στο 90' έμειναν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Γκλικ.Ετσι, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων κλείδωσαν την νίκη, με τον Μαρκίζιο να διαμορφώνει από κοντά το τελικό 2-0.Κερδισμένες Φιορεντίνα, ΡόμαΣτην τρίτη θέση της βαθμολογίας, που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League, πέρασε η Φιορεντίνα, που έφυγε με το διπλό από την Γένοβα, επικρατώντας εύκολα με 3-0 της Σαμπντόρια.Οι Κουαδράδο (36') και Λιάγιτς (41') έστειλαν τους βιόλα στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα 2-0, ενώ στο 73' ο Ακουιλάνι, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 για τους φιλοξενούμενους, διαμορφώνοντας παράλληλα και το τελικό σκορ.Στο Ολίμπικο της Ρώμης, η Ρόμα διέλυσε με 4-0 την Σιένα και πέρασε στην πέμπτη θέση, που οδηγεί στο Europa League, εκμεταλλευόμενη και τα στραβοπατήματα των Λάτσιο και Ιντερ. Ο Τοροσίδης ξεκίνησε στο βασικό σχήμα και αγωνίστηκε σε όλο το ματς για τους γηπεδούχους.Οι τζιαλορόσι ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο μέρος και με τους Οσβάλντο (14', 41') και Λαμέλα (16') πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, έχοντας σαφές προβάδισμα για την νίκη, με 3-0. Στο 67', ο Οσβάλντο πέτυχε χατ τρικ, γράφοντας παράλληλα το τελικό 4-0 για τους ρωμαίους.Εδαφος έχασε η Λάτσιο, στην μάχη της Ευρώπης, αφού έμεινε στο ισόπαλο 0-0 με την Πάρμα στο Ενιο Ταρντίνι. Οι λατσιάλι τελείωσαν την αναμέτρηση με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Μπιάβα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.Σημαντική απώλεια στην προσπάθεια που κάνει για έξοδο στην Ευρώπη υπέστη και η Ιντερ, που ηττήθηκε με 0-1 στην Σικελία από την Παλέρμο, η οποία πήρε... χρυσό τρίποντο στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Ιλιτσιτς στο 10'.Πολύτιμο τρίποντο για την παραμονή πήρε και η Τζένοα, που έφυγε από την Βερόνα με το διπλό, επικρατώντας με 1-0 της Κιέβο. Το... χρυσό γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχε ο Μποριέλο στο 73'.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 34ης αγωνιστικής:Σάββατο (27/4)Αταλάντα - Μπολόνια 1-1 (67' Τζιόρτζι - 76' Τζιλαρντίνο)Κάλιαρι - Ουντινέζε 0-1 (56' Περέιρα)Πεσκάρα - Νάπολι 0-3 (46' Ινλέρ, 58' Πάντεφ, 81' Ντζεμαϊλί)Κυριακή (28/4)Σαμπντόρια - Φιορεντίνα 0-3 (36' Κουαδράδο, 41' Λιάγιτς, 73' Ακουιλάνι)Πάρμα - Λάτσιο 0-0Κιέβο Βερόνα - Τζένοα 0-1 (73' Μποριέλο)Ρόμα - Σιένα 4-0 (14', 41', 67' Οσβάλντο, 16' Λαμέλα)Παλέρμο - Ιντερ 1-0 (10' Ιλιτσιτς)Τορίνο - Γιουβέντους 0-2 (86' Βιντάλ, 90'+2' Μαρκίζιο)21:45 Μίλαν - Κατάνια