Η Ιντερ δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στην Πάρμα, της οποίας επικράτησε με 5-0 στο Μεάτσα, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Serie A

00:18 8/1/2012 - Πηγή: Sport.gr

Η Ιντερ δεν συνάντησε καμία δυσκολία απέναντι στην Πάρμα, της οποίας επικράτησε με 5-0 στο Μεάτσα, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Serie A. Η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι... καθάρισε το ματς από το πρώτο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκε με 3-0 και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο 2012.

Οι νερατζούρι ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση και

μόλις στο 13' άνοιξαν το σκορ, με γκολ του Μιλίτο. Πριν καν προλάβουν οι φιλοξενούμενοι να συνέλθουν, δέχτηκαν και δεύτερο τέρμα, πέντε λεπτά αργότερα, από τον Μότα, ο οποίος έγραψε το 2-0 για την Ιντερ.

Οι γηπεδούχοι έκλεισαν με τον καλύτερο τρόπο το πρώτο μέρος, αφού στο 41' αύξησαν το προβάδισμα τους στο 3-0, με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Μιλίτο, παίρνοντας παράλληλα σαφές προβάδισμα για την τελική επικράτηση.

Με το δεύτερο ημίχρονο να έχει αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, η Ιντερ ολοκλήρωσε τον... περίπατο της, πετυχαίνοντας άλλα δύο γκολ. Στο 56', ο Πατσίνι έκανε το 4-0, ενώ στο 79' ο Φαραόνι διαμόρφωσε το τελικό 5-0 για τους νερατζούρι.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής: