Η Ιντερ κατέκτησε το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων, 3-0 τη Μαζέμπε στον τελικό

Ονειρικά ολοκλήρωσε τη χρονιά η Ιντερ. Οι νερατζούρι επικράτησαν με 3-0 της Μαζέμπε στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων και κατέκτησαν τον 5ο τους τίτλο για το 2010 και δεύτερο υπό τις οδηγίες του Ράφα Μπενίτεθ. Η κάτοχος του τρεμπλ δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερο πρόβλημα απέναντι στην έκπληξη της φετινής διοργάνωσης και μόλις στο 13ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Γκόραν Πάντεφ έπειτα από πάσα του Σάμουελ Ετό. Ο καμερουνέζος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του 4 λεπτά αργότερα, επιστρέφοντας
στο σκοράρισμα μετά τις 21 Νοεμβρίου.Η ομάδα του Κονγκό δυσκολευόταν να ακολουθήσει τον ρυθμό της αντιπάλου της και τα νεύρα που προκάλεσαν και κάποιες... τραγελαφικές καταστάσεις περίσσευαν. Οι νερατζούρι έβρισκαν διαδρόμους και θα μπορούσαν να έχουν ανεβάσει τον δείκτη του σκορ, με τον Μουτέμπα Κιντιάμπα να λέει δύο φορές "όχι" στον Ντιέγκο Μιλίτο.Παρόλα αυτά, οι Πρωταθλητές Αφρικής ανέβασαν στροφές στην επανάληψη κι έχασαν κάποιες σημαντικές ευκαιρίες να μπουν ξανά στο ματς, αλλά τέλος στα