Η Κίμκι κατέκτησε το Eurocup!

Οι ρώσοι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά και παρότι αγωνίστηκαν για περίπου πέντε λεπτά χωρίς τον Ζόραν Πλάνινιτς, ο οποίος αποβλήθηκε με πέντε φάουλ, πήραν τη νίκη με 75-68 και παράλληλα το εισιτήριο για την Ευρωλίγκα της επόμενης σεζόν.H Kίμκι ήταν καλύτερη στο πρώτο μισό του αγώνα και με κορυφαίο τον Ζόραν Πλάνινιτς έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 37-30 των ισπανών.Στην τρίτη περίοδο, όμως, η Βαλένθια ήταν εμφανώς βελτιωμένη. Παίζοντας καλή άμυνα, περιόρισε τα ατού των ρώσων και παράλληλα, με τους Λίστσουκ και Μέντλεϊ έκανε τον τελικό ντέρμπι, κάτι που φαίνεται και από το σκορ
της τρίτης περιόδου (52-50).Μόλις δύο πόντοι χώριζαν λοιπόν της δύο ομάδες στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και όλα έδειχναν πως θα οδηγηθούμε σ` ένα δραματικό φινάλε.Το πέμπτο φάουλ του Πλάνινιτς ήταν ένα σημαντικό πλήγμα για την Κίμκι στα τελευταία κρίσιμα λεπτά του τελικού. Οι ισπανοί προσπάθησαν να ανεβάσουν το ρυθμό του ματς και τα κατάφεραν, με αποτέλεσμα να μειώσουν στον πόντο (64-63), τρία λεπτά πριν από το τέλος.Τα τελευταία λεπτά του τελικού ήταν συγκλονιστικά, με τον Μέντλεϊ να ισοφαρίζει για τους ισπανούς (66-66) κι ενώ απέμεναν δύο λεπτά και 15 δευτερόλεπτα. Ο Βιτάλι Φριτζόν απάντησε, όμως, άμεσα. Ακολούθησε και μία καλή άμυνα από πλευράς ρώσων και η πλάστιγγα έγειρε ξανά υπέρ τους (71-66).Ο Ντε Κολό έκανε λάθος στην επόμενη κρίσιμη επίθεση της Βαλένθια και η Κίμκι μπήκε στο τελευταίο λεπτό με... αέρα επτά πόντων (73-66).