Η Λάρισα νίκησε εύκολα τον Πανιώνιο εκτός έδρας με 3-0

Η Λάρισα άλωσε τη Νέα Σμύρνη και νίκησε άνετα τον Πανιώνιο με 3-0. Οι παίκτες του Γιάννη Παπακώστα σφράγισαν την παραμονή τους στην Super League με τον πλέον εμφατικό τρόπο (χρειάζονταν μόλις ένα βαθμό) και έδωσαν με αυτή τους την εμφάνιση υποσχέσεις για το μέλλον και την

επόμενη χρονιά.

Το παιχνίδι δεν είχε ιδιαίτερες φάσεις στο ξεκίνημα του και τα πρώτα 20 λεπτά κύλησαν με μάχες στο χώρο του κέντρου και άναρχη επιθετική ανάπτυξη από τις δύο ομάδες. Λίγα λεπτά αργότερα πάντως η θεσσαλική ομάδα μετουσίωσε την πρώτη της ευκαιρία σε γκολ χάρη σε μία εξαιρετική ατομική ενέργεια του Τουμέρ Μετίν. Ο τούρκος άσος αφού κατάφερε να ξεφύγει από το μαρκάρισμα των προσωπικών του αντιπάλων επιχείρησε συρτό αριστερό δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του στο 27'.

Η ομάδα του Γιάννη Παπακώστα αν και δεν ήταν αισθητά καλύτερη από τους κυανέρυθρους κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της στο 38' με τον Τουάμα να πετυχαίνει ένα εκπληκτικό γκολ. Ο έμπ