Η Μαγιόρκα επικράτησε εντός έδρας με 6-1 της Ρεάλ Σοσιεδάδ και πήρε την πρόκριση στους 8 του Copa Del Rey

Αν και βρέθηκε να χάνει με 0-1 στην έδρα της, η Μαγιόρκα όχι μόνο ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ, αλλά κάλυψε και με το παραπάνω την εκτός έδρας ήττα της στο πρώτο γύρο της φάσης των 16 του Copa Del Rey (0-2), επικρατώντας με 6-1 της Ρεάλ Σοσιεδάδ και παίρνοντας πανηγυρικά την πρόκριση για τους 8 της διοργάνωσης.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση, ανοίγοντας το σκορ στο 16', με γκολ του Ιφράν, ενισχύοντας παράλληλα και το πλεονέκτημα που είχαν από το ματς του πρώτου γύρου στην έδρα τους, όπου είχαν κερδίσει με 2-0.

Ωστόσο, η συνέχεια ήταν... εφιαλτική για την Σοσιεδάδ. Μέσα σε διάστημα έξι λεπτών (34'-40'), η Μαγιόρκα μετέτρεψε το 0-1 σε 4-1, παίρνοντας αυτή το πάνω χέρι για την πρόκριση στους 8 του Κυπέλλου Ισπανίας.

Στο 34', ο Κάστρο ισοφάρισε σε 1-1 για τους γηπεδούχους, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Χεμέντ έβαλε μπροστά στο σκορ τους νησιώτες (2-1).

Στο 38', ο Νούνιες διπλασίασε το προβάδισμα της Μαγιόρκα (3-1) και στο 40' ο Κάστρο, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, διαμόρφωσε το 4-1, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου!

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να... τιμωρούν τους φιλοξενούμενους και στο δεύτερο μέρος. Στο 53', ο Αλφάρο έκανε το 5-1, ενώ στο 60' ο Χεμέντ, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, έγραψε το 6-1... καθαρίζοντας ουσιαστικά την νίκη-πρόκριση για την Μαγιόρκα.

Το 6-1 ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης, με την Μαγιόρκα να παίρνει πανηγυρικά το εισιτήριο για την προημιτελική φάση του Copa Del Rey.

Αναλυτικά τα ματς της Τρίτης (10/1) για την φάση των 16:
Μαγιόρκα - Ρεάλ Σοσιεδάδ 6-1 (34', 40' Κάστρο, 36', 60' Χεμέντ, 38' Νούνιες, 53' Αλφάρο - 16' Ιφράν)
22:00GR Ράσινγκ Σανταντέρ - Μιράντες (0-2)
23:00GR Μάλαγα - Ρεάλ Μαδίτης (2-3)