Η νίκη των ρεκόρ!

Ο ΠΑΟΚ έκανε ρεκόρ δεκαετίας πετυχαίνοντας επτά συνεχόμενες νίκες, ενώ ο Σούλης Μαρκόπουλος έγινε ο πολυνίκης προπονητής στην ιστορία του συλλόγου φθάνοντας τις 101, αφού ξεπέρασε και τον Ντούσαν Ιβκοβιτς. Βέβαια, έως ότου πανηγυρίσει ο Δικέφαλος τη νίκη (84-78) επί του Πανελευσινιακού στο PAOK SPORTS
ARENA. έσπασαν καρδιές, αφού οι φιλοξενούμενοι είχαν εκπληκτική ευστοχία στα τρίποντα, τελικώς όμως παραδόθηκαν στις διαθέσεις του Μιχάλη Τσαϊρέλη.Όταν οι τελικές πάσες είναι υπερδιπλάσιες των λαθών, τότε το show είναι. καλό. Αυτό συνέβη στο πρώτο ημίχρονο. Με το τέλος του, ο ΠΑΟΚ των 10 ασίστ και των τεσσάρων λαθών είχε το προβάδισμα με 43-37 έναντι του Πανελευσινιακού που είχε 9 ασίστ και πέντε λάθη. Ο Δικέφαλος πήρε αρκετά από τους ψηλούς του, αλλά βρήκε ισορροπία όταν ο Σούλης Μαρκόπουλος χρησιμοποίησε τρία 4αρια. Τους Χαριτόπουλο, Μαργαρίτη και Κασελάκη. Ο Λάζαρος Παπαδόπουλος ήταν αποτελεσματικός στην επίθεση με τους οκτώ πόντους που πέτυχε, αλλά αμυντικά - είχε πρόβλημα στην αντιμετώπιση των pick n' roll του αντιπάλου.Οι ψηλοί του ΠΑΟΚ πρόσφεραν συνολικά 26 πόντους, ενώ ΜακΓκραθ και Χαραλαμπίδης έδωσαν ακόμη 15. Ο Πανελευσινιακός βασίστηκε αρχικά στην εξαιρετική κατάσταση του Λιακόπουλου ο οποίος χόρεψε την άμυνα του ΠΑΟΚ και τον εκάστοτε αντίπαλό του (Χάτσερ ή ΜακΓκραθ), μετά βρήκε συμπαραστάτη στο πρόσωπο του Παπανικολάου. Παράλληλα έκανε. μάγκα τον Δεληγιάννη κι έτσι οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο ακόμη και να προηγηθούν στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-21).Στη δεύτερη περίοδο, ο Μαρκόπουλος χρησιμοποίησε το σχήμα με τα 4αρια, ο ΠΑΟΚ είχε καλύτερη αντιμετώπιση των pick n' roll, αλλά είχε πρόβλημα στα ριμπάουντ, καθώς ο Πανελευσινιακός μάζεψε επτά επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο. Ωστόσο, σταδιακά έχτισε μια διαφορά η οποία έφτασε και στο +10 (41-31), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα απίστευτο καλάθι από τον Τσιάκο ο οποίος σκόραρε - σε σουτ εκτός ισορροπίας - από τα οκτώ μέτρα και διαμόρφωσε το 43-37.Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά τη 3η περίοδο αφού σε διάστημα περίπου τριών λεπτών σημείωσε 16 πόντους, εισπράττοντας τρία τρίποντα από τους ΜακΓκραθ, Χαραλαμπίδη. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 15 πόντους (61-46), αλλά ο Πανελευσινιακός απάντησε με τον ίδιο τρόπο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/9 τρίποντα σε αυτό το δεκάλεπτο(!), σκοράροντας και από τα. οκτώ μέτρα.Ο δε Γιώργος Τσιάκος ήταν ο παίκτης κλειδί και με επιμέρους σκορ 16-3 μείωσαν στο καλάθι (64-62, 29'). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την εκπληκτική αποτελεσματικότητά τους στα τρίποντα και στις αρχές της τελευταίας περιόδου. Ο ΠΑΟΚ - που προφανώς περίμενε διαφορετική εξέλιξη του αγώνα - βραχυκύκλωσε, δεν έβαζε τα ελεύθερα σουτ κι εκεί εμφανίστηκε ο Μιχάλης Τσαϊρέλης. Ο τελευταίος έκανε μια καταπληκτική τελευταία περίοδο με 10 πόντους και τρία ριμπάουντ και ουσιαστικά ξελάσπωσε την ομάδα του, αφού διατήρησε μια διαφορά 5-8 πόντων (77-70 στο 35' και 80-72, 37'), συν τοις άλλοις, στα 19 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ανανέωσε επίθεση της ομάδας του και με δύο εύστοχες βολές από τον ΜακΓκραθ διαμορφώθηκε το 84-78.