Η Ντεν Χάαγκ εξασφάλισε το εισιτήριο για το Europa League

Σε ένα παιχνίδι-θρίλερ, η Ντεν Χάαγκ επικράτησε της Γκρόνιγκεν με 4-3 στα πέναλτι στον επαναληπτικό των πλέι οφ και εξασφάλισε το τελευταίο εισιτήριο για το Europa League. Η Ντεν Χάαγκ είχε επικρατήσει με 5-1 στον πρώτο αγώνα και όλα έδειχναν ότι είχε καθαρίσει την ευρωπαϊκή πρόκριση, αλλά η Γκρόνιγκεν πέτυχε το ίδιο σκορ στον επαναληπτικό και ισοφάρισε, στέλνοντας το ματς στην παράταση.Ο Μάταβζ έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους στο 24`, αλλά ο Ιμερς
ισοφάρισε στο 38` για την Ντεν Χάαγκ. Στην επανάληψη όμως η Γκρόνιγκεν παρουσιάστηκε καλύτερη και σημείωσε τέσσερα ακόμα γκολ, με τον Βαν Ντικ να πετυχαίνει δύο (50`, 59`) και από ένα είχαν οι Μπακούνα (57`) και Μάταβζ (89`).Το 5-1 διατηρήθηκε και στην παράταση, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 4-3 και τσέκαραν το εισιτήριο για το Europa League. Να σημειωθεί ότι αυτή είναι η πρώτη φορά που Ντεν Χάαγκ βγαίνει στην Ευρώπη μετά το 1987.Για τους αγώνες παραμονής, η Βένλο έμεινε στο 2-2 με την Τσβόλε, αποτέλεσμα που ήταν αρκετό για να της εξασφαλίσει την παραμονή στην Eredivisie, όπως και η Εξέλισιος, που επικράτησε με 4-2 της Ελμοντ.