Η Ομόνοια αποκλείστηκε από τους ομίλους του Europa League. 2-2 με την Μέταλιστ

Το ευρωπαϊκό ταξίδι της Ομόνοιας τελείωσε στην Ουρανία, μετά την εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Μέταλιστ Χάρκιβ. Οι παίκτες του Τάκη Λεμονή, μετά το 0-1 της Κύπρου, προσπάθησαν και ανέτρεψαν το σκορ του πρώτου αγώνα, αλλά οι ουκρανοί μέσα σε 5 λεπτά άφησαν την κυπριακή ομάδα εκτός των ομίλων του Europa League.

Χρειάστηκε να περάσει μισή ώρα για γίνει η πρώτη φάση στο παιχνίδι

και αυτή ανήκε στην Ομόνοια. Στο 31' ο Λέαντρο έκανε το γύρισμα στον Στάρτσεφ, ενώ ο Ντάβιντσον στην επαναφορά σούταρε δυνατά, με τους αμυντικούς της Μέταλιστ να απομακρύνουν. Η Ομόνοια δεν απειλήθηκε, αντιθέτως ήταν πιο επικίνδυνη με εξαιρετικές αντεπιθέσεις.

Ο,τι δεν κατάφερε η κυπριακή ομάδα να κάνει στο πρώτο μέρος, το πέτυχε στην επανάληψη, αφού στο 60' μετά από τραγικό λάθος του Στάρτσεφ, ο Λεάντρο προ κενής εστίας άνοιξε το σκορ. Η συνέχεια επεφύλασσε... πολλά γκολ, αφού οι κύπριοι διπλασίασαν τα γκολ τους με τον Ρενχίφο να σουτάρει σε κενή εστία (63`). Τα γρήγορα όμως γκολ... δεν