Η Παναγία δεν ήθελε ΟΦΗ, ήταν με τον Πλατανιά

Ολα πήγαν κατ' ευχήν για τον Αγγελο Αναστασιάδη στο παιχνίδι με τον ΟΦΗ. Είδε την ομάδα του να προηγείται με... αυτογκολάρα του Μονιάκη μόλις στο 2ο λεπτό και στο 22' να βρίσκεται δύο γκολ μπροστά. Είδε τον Μπούρμπο να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη για "θέατρο" και μολονότι ο Σαρ είχε μειώσει στο ξεκίνημα του β' μέρους, ο Πλατανιάς πήρε το τρίποντο στο Γεντί Κουλέ βάζοντας και τρίτο γκολ (3-1) με τον
Μαραγκουδάκη στο τέλος. Οπως θα 'λεγε και ο Μακεδόνας τεχνικός (μπορεί να το πει κιόλας στην συνέντευξη Τύπου που ακολουθεί...) η Παναγία ήταν με τους Χανιώτες απόψε...Με το... καλησπέρα, λοιπόν, στο 2ο λεπτό, ο Κάλαϊτζιτς έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Μονιάκης με εντυπωσιακό γυριστό κάρφωσε την εστία της ομάδας του κάνοντας το 0-1 για τον Πλατανιά!Οι συμπαίκτες του έσπευσαν να τον παρηγορήσουν, αλλά ο νεαρός μπακ ήταν εκτός κλίματος αγώνα. Αυτό φάνηκε και στο δεύτερο γκολ των Χανιωτών. Ο Ναζλίδης έπαιξε το ένα-δυο με τον Κάλαϊτζιτς έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Γιάννου ξέφυγε από τον Μονιάκη και με προβολή στο πρώτο δοκάρι έκανε το 0-2 για τον Πλατανιά "παγώνοντας" για δέυτερη φορά το Γεντί Κουλέ.Η πρώτη αλλαγή ήταν επιβεβλημένη για τον Γιάννη Πετράκη, αφού οι παίκτες του ΟΦΗ είχαν χάσει την αυτοσυγκέντρωσή τους και αλλού πατούσαν κι αλλού βρίσκονταν... Αυτός που την... πλήρωσε ήταν ο Ιωαννίδης που άφησε τη θέση του στον Ζορμπά στο 27ο λεπτό.Ο ΟΦΗ έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 14', όταν ο Παπάζογλου από τα 4 μέτρα σημάδεψε τα... πουλιά, ενώ ο Πλατανιάς θα μπορούσε να τελειώσει το ματς από το πρώτο ημίχρονο όταν στο 44' και στο 45' ο Αγκιλέρα και ο Ναζλίδης δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Αγριμάκη από καλές θέσεις.Ο ΟΦΗ μπήκε ξανά στο ματς με το γκολ του Σαρ στο 48'. Φάουλ από τον Βερόν, ο Σόουζα πιάνει την κεφαλιά πάσα στον Σαρ και ο Σενεγαλέζος αμυντικός με γυριστό σουτ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Κηπουρού μειώνοντας σε 1-2. Ωστόσο, όλα... γκρεμίστηκαν για τους ασπρόμαυρους στην ανόητη αποβολή του Μπούρμπου στο 63', που... βούτηξε να πάρει πέναλτι και ο Τριτσώνης του έδειξε την δεύτερη κίτρινη κάρτα.Ο Πλατανιάς με παίκτη παραπάνω όχι μόνο κράτησε τη νίκη, αλλά πέτυχε και τρίτο γκολ με τον νεοεισελθόντα Μαραγκουδάκη να αξιοποιεί την ασίστ του Ναζλίδη στο 83' διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 για την ομάδα των Χανίων. Μάλιστα θα μπορούσε να σκοράρει και 4ο στο 90', αν ο Αγριμάκης δεν έσωνε την εστία του σε σουτ του Μιρτσέτα.Μια νίκη ουσιαστική για τους ερυθρόλευκους, αφού απομάκρυνε την ομάδα 4 βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη, αλλά και γοήτρου, αφού ήρθε στο ντέρμπι της Κρήτης, παίρνοντας μάλιστα και ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου στα Περιβόλια.