Η Παρί Σ.Ζ. κατέκτησε το Coupe de France, 1-0 τη Μονακό στην παράταση

01:00 2/5/2010 - Πηγή: Sport.gr

Με την κατάκτηση του Coupe de France δείχνει να έχει σώσει τη χρονιά η Παρί Σεν Ζερμέν. Οι παριζιάνοι, που έχουν μείνει εκτός στόχων στο πρωτάθλημα, ήταν καλύτεροι στον τελικό της διοργάνωσης στο Σταντ ντε Φρανς απέναντι στη Μονακό και πήραν τη νίκη με 1-0, χάρη σε γκολ του Γκιγιόμ Ορό στην παράταση (0-0 η κανονική διάρκεια).

Οι παριζιάνοι είχαν τον έλεγχο του ματς και τις ευκαιρίες, με

τον Σακό να απειλεί στο 14ο λεπτό, αλλά τον Πίνο να διώχνει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή, αντικαθιστώντας τον... εξουδετερωμένο Ρουφιέ.

Ενα λεπτό αργότερα ο γκολκίπερ των μονεγάσκων πραγματοποίησε εντυπωσιακή επέμβαση σε σουτ του Ζιουλί, ενώ αναγκάστηκε σε ανάλογη ενέργεια και στο σουτ του Ερντινγκ στο 28`, με τον τελευταίο να μην καταφέρνει να βρει τον στόχο από ευνοϊκή θέση και στο 41`.

Η μοναδική καλή στιγμή της Μονακό στο πρώτο μέρος ήρθε στο 43`, με τον Πίνο να περνά... 4 (!) αντίπαλους αμυντικούς και να κάνει το σουτ, αλλά τον Εντελ να ελέγχει τη φάση και να διώχνε