Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 2-0 της Ράσινγκ Σανταντέρ και σκαρφάλωσε ξανά στην κορυφή

23:26 4/4/2010 - Πηγή: Sport.gr

Στην κορυφή της Primera Division επέστρεψε η Ρεάλ Μαδρίτης. Η βασίλισσα επικράτησε με 2-0 της Ράσινγκ Σανταντέρ και έπιασε ξανά την... αιώνια αντίπαλο, Μπαρτσελόνα, στο ρετιρέ, μία μόλις αγωνιστική πριν τη μεταξύ τους αναμέτρηση, στην οποία αναμένεται να κριθεί η 1η θέση.

Ράσινγκ Σανταντέρ - Ρεάλ Μαδρίτης 0-2 (23’πεν. Ρονάλντο, 76’ Ιγκουαΐν)

Από τα πρώτα λεπτά οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ιδιαίτερα ευδιάθετοι και πλησίασαν αρκετές φορές τα καρέ

του Κολτόρτι. Στο 22ο λεπτό, ο Μορατόν ανέτρεψε τον Κριστιάνο Ρονάλντο μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι. Ο πορτογάλος άσος ανέλαβε να το εκτελέσει και δεν αστόχησε, γράφοντας το 1-0 για τη Ρεάλ.

Παρά το γκολ που δέχθηκε, η Σανταντέρ δεν μπόρεσε να αντιδράσει και να απειλήσει τον Κασίγιας, σε αντίθεση με τους μαδριλένους που πίεσαν και για δεύτερο γκολ, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Πελεγκρίνι είχε τον απόλυτο έλεγχο της μπάλας, ωστόσο, ο Κολτόρτι δεν της επέτρε