Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 4-1 της Μαγιόρκα και διατηρήθηκε στο -1 από την Μπαρτσελόνα

01:42 6/5/2010 - Πηγή: Sport.gr

Με τρία γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο και ένα του Γκονζάλο Ιγκουαΐν, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 4-1 της Μαγιόρκα στο ντέρμπι της 36ης αγωνιστικής και παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής από την Μπαρτσελόνα. Παρόλο που η βασίλισσα βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 16’, κατάφερε να πετύχει την ανατροπή έχοντας τον πορτογάλο άσο σε εξαιρετική ημέρα, ενώ παράλληλα, άφησε τους νησιώτες στην 5η θέση, μετά και την επιβλητική νίκη της Σεβίλης με 5-1 επί της Ράσινγκ Σανταντέρ.

Μαγιόρκα – Ρεάλ Μαδρίτης 1-4 (16’ Αντούριθ – 26’, 56’, 72’ Ρονάλντο, 81’ Ιγκουαΐν)

Μοιρασμένο σε φάσεις και γκολ ήταν το πρώτο μέρος. Ο Αντούριθ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 16ο λεπτό με κεφαλιά, ύστερα από τραγικό λάθος της άμυνας της Ρεάλ.

Η απάντηση των μαδριλένων όμως δεν άργησε να έρθει, καθώς δέκα λεπτά αργότερα ο Κριστιάνο Ρονάλντο πλάσαρε τον Αουάτε και έφερε το παιχνίδι στα ίσια, με το 1-1 να διατηρείται μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου.