Η Ρεάλ το Σούπερ Καπ

Η Ρεάλ νίκησε 2-1 τη Μπαρτσελόνα στη Μαδρίτη και σε συνδυασμό με την ήττα της με σκορ 2-3 στο πρώτο παιχνίδι, κατέκτησε το 9ο Σούπερ Καπ Ισπανίας, στην ιστορία της.Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίωρο, κάνοντας... πλάκα στην Μπαρτσελόνα. Στο 11' ο Ιγκουαϊν εκμεταλλεύτηκε τραγικό λάθος του Ματσεράνο, πήρε τη μπάλα, μπήκε στην περιοχή και έκανε το 1-0. Στο 19' ήταν η σειρά του Πικέ να... μιμηθεί τον Ματσεράνο και ο Κριστιάνο τον Ιγκουαϊν. Ο πορτογάλος αφού έχασε το πρώτο κοντρόλ, σταμάτησε τη μπάλα και με δυνατό σουτ, έκανε το 2-0, μέσα
σε αποθέωση. Σαν να μην έφτανε αυτό, η Μπάρτσα "πλήρωσε" άλλη μια κάθετη μπαλιά στην πλάτη της άμυνάς της. Ο Αντριάνο έπεσε πάνω στον CR7 και είδε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες.Από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, λες και κάποιος γύρισε έναν διακόπτη στους παίκτες της Μπάρτσα. Αν και με παίκτη λιγότερο, έκαναν πιο έντονη την παρουσία τους επιθετικά και κατάφεραν να μειώσου6ν σε 2-1 με ποιον άλλο; Ο Μέσι με υποδειγματική εκτέλεση φάουλ πέτυχε το 57ο γκολ του μέσα στο 2012 και 259ο σε 333 συμμετοχές με τη φανέλα της Μπάρτσα. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ρεάλ είχε τις ευκαιρίες να τελειώσει το παιχνίδι και η Μπάρτσα να προκαλέσει... εγκεφαλικά στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου. Στο 62' ο Πέδρο έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 2-2, καθώς βγήκε τετ α τετ με τον Κασίγιας, με τον τον πορτιέρο της Ρεάλ να διώχνει με τα πόδια.Στο 69' ο Κεντίρα νικήθηκε από θέση βολής από τον Βαλντέζ. Στο 76' ο Ζόρντι Άλμπα βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Ρεάλ, αλλά την τελευταία στιγμή τον πρόλαβαν οι αμυντικοί. Στο 80' ο Ιγκουαϊν σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του Βαλντέζ και στις καθυστερήσεις, λίγο έλειψε οι Μοντόγια και Μέσι να αφήσουν... ξερούς του γηπεδούχους. Στην πρώτη περίπτωση ο Κασίγιας "ψάρεψε" τον παίκτη των μπλαουγκράνα και στη δεύτερη ένα σουτ του αργεντίνου πέρασε ελάχιστα άουτ, ανακουφίζοντας τους φίλους της Βασίλισσας.ΡΕΑΛ: Κασίγιας, Αρμπελόα, Σέρχιο Ράμος, Πέπε, Μαρσέλο, Τσάμπι Αλόνσο, Κεντίρα, Μεσούτ Εζίλ (83' Μόντριτς), Ντι Μαρία (79' Καγεχόν), Κριστιάνο Ρονάλντο, Ιγκουαΐν (82' Μπενζεμά).ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Βίκτορ Βαλντές, Αντριάνο, Μαστσεράνο, Πικέ, Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς (75' Αλέξ Σονγκ), Τσάβι, Ινιέστα, Πέδρο (37' Τέγιο), Αλέξις Σάντσες (32' Μοντόγια), Μέσι.