Η Στουτγκάρδη επικράτησε 2-0 της Φράιμπουργκ εκτός έδρας, στον άγωνα που άνοιξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής της Bundesliga

Με δύο γκολ του Χάρνικ, η Στουτγκάρδη πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Φράιμπουργκ, επικρατώντας με 2-0, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής της Bundesliga. Με αυτή την νίκη, η Στουτγκάρδη έφτασε τους 10 βαθμούς και ισοβαθμεί στην τρίτη θέση με τις Γκλάντμπαχ, Λεβερκούζεν, ενώ η Φράιμπουργκ έμεινε στους τέσσερις. Οι φιλοξενούμενοι
κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 33', με γκολ του Χάρνικ, με το 1-0 υπέρ της Στουτγκάρδης να παραμένει μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.Στην επανάληψη, η ομάδα του Λαμπαντία κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της, με το δεύτερο γκολ του Χάρνικ στο 73' και να πάρει σαφές προβάδισμα για το διπλό.Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν, κατάφεραν να μειώσουν σε 1-2 στο 85', με γκολ του Σισέ, αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι παραπάνω στα λεπτά που απέμεναν, με την Στουτγκάρδη να πανηγυρίζει το τρίποντο.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής:Παρασκευή (16/9)Φράιμπουργκ - Στουτγκάρδη 1-2 (85' Σισέ - 33', 73' Χάρνικ)  Σάββατο (17/9)16:30GR Μπάγερ Λεβερκούζεν - Κολονία  16:30GR Αμβούργο - Γκλάντμπαχ  16:30GR Νυρεμβέργη - Βέρντερ Βρέμης  16:30GR Χόφενχαϊμ - Βόλφσμπουργκ  16:30GR Χέρτα Βερολίνου - Αουγκσμπουργκ  19:30GR Καϊζερσλάουτερν - Μάιντς  Κυριακή (18/9)16:30GR Ανόβερο - Μπορούσια Ντόρτμουντ  18:30GR Σάλκε - Μπάγερν Μονάχου