Η τάξη αποκαταστάθηκε, η Ιταλία στα ημιτελικά

Οι Ιταλοί βρέθηκαν πρώτοι κοντά στο γκολ στο 3' με το σουτ του Ντε Ρόσι με εξωτερικό φάλτσο, που προσέκρουσε στο δεξί δοκάρι του Χαρτ, με τους Αγγλους να απαντάνε δύο λεπτά αργότερα με τον Μπουφόν να κάνει τεράστια απόκρουση, δείγμα της κλάσης του, σε εξ επαφής σουτ του Γκλεν Τζόνσον. Ο Ρούνει στο 14' είχε κεφαλιά λίγο άουτ από σέντρα του Τζόνσον.Η συνέχεια ήταν μάχη του Μπαλοτέλι με την άμυνα της Αγγλίας. Ο επιθετικός της Σίτι ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις, αλλά αναποτελεσματικός. Στο 25' βρέθηκε τετ α τετ με τον Χαρτ, όμως καθυστέρησε
να σουτάρει και ο Τέρι έβαλε σωτήρια την προβολή. Στο 32' έκανε γυριστό σουτ, με τον Χαρτ να αποκρούει, ενώ στο 41' ένας άλλος συμπαίκτης του στην Σίτι, ο Λέσκοτ, με προβολή έδιωξε προτού ο Μπαλοτέλι στείλε τη μπάλα στα δίχτυα, ύστερα από σέντρα του Πίρλο και κεφαλιά πάσα του Κασάνο. Ενδιάμεσα, η Αγγλία, στο 32', είχε καλή στιγμή με τον Γουέλμπεκ, ο οποίος σούταρε από καλή θέση άουτ, ύστερα από τακουνάκι-πάσα του Ρούνεϊ.Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα και με την "Σκουάντρα Ατζούρα" να είναι καλύτερη έχοντας την κατοχή της μπάλας (61%-39%), αλλά και περισσότερες τελικές προσπάθειες, 12 έναντι 4 των "Λιονταριών", ωστόσο η μπάλα δεν... χοροπήδησε στο πλεχτό.Οπως στην αρχή του αγώνα, έτσι και στο ξεκίνημα της επανάληψης (48'), ο Ντε Ρόσι βρέθηκε κοντά στο γκολ, όμως μόνος του απέναντι στον Χαρτ, αιφνιδιάστηκε και σούταρε άουτ, για να ακολουθήσει τριπλή ευκαιρία (52') με τον Χαρτ να αποκρούει διαδοχικά σουτ των Ντε Ρόσι, Μπαλοτέλι και τον Μοντολίβο κατόπιν από καλή θέση να σουτάρει άουτ!Ο Χόντγκσον αποφάσισε να ενισχύσει επιθετικά την Αγγλία, που είχε παθητικό ρόλο στο παιχνίδι βάζοντας στο 61' τους Γουόλκοτ και Κάρολ αντί των Γουέλμπεκ και Μίλνερ. Τα "Λιοντάρια" είχαν καλή στιγμή στο 65' με τον Γουέλμπεκ να σουτάρει από καλή θέση, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Αμπάτε και πέρασε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Μπουφόν καταλήγοντας κόρνερ...Οσο περνούσε ο χρόνος οι δύο αντιπάλοι, συμβιβάζονταν με την ισοπαλία στο 90λεπτο και ότι το ματς όδευει για παράταση. Οπως κι έγινε, με την πρόκριση να παίζεται πλέον στο εξτρά 30λεπτο. Εκεί, η Ιταλία είχε πάλι τεράστια ευκαιρία να νικήσει, με το σουτ του Ντιαμάντι στο 101' που βρήκε στο δεξί δοκάρι του Χαρτ. Δίχτυα βρήκε στο 115' ο Νοτσερίνο με κεφαλιά, αλλά ήταν οφσάιντ και ορθά ακυρώθηκε... Ετσι, το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι.Η σειρά των πέναλτι με πρώτη την Ιταλία είχε ως εξής:Μπαλοτέλι 1-0Τζέραρντ 1-1Μοντολίβο άουτΡούνεϊ  1-2Πίρλο 2-2Γιανγκ οριζόντιο δοκάριΝοτσερίνο 3-2Κόουλ αποκρούει ο ΜπουφόνΝτιαμάντι 4-2