Η τρίτη και καλύτερη!

Με δικά τους γκολ είχαν σφραγίσει τις δύο προκρίσεις που μετρούν οι Ερυθρόλευκοι προημιτελικά ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Ακριβώς αυτό θέλουν να επαναλάβουν την Πέμπτη (15/3, 22:05 GR) απέναντι στην Μέταλιστ. Αυτή η τρίτη πρόκριση στους «8» της Ευρώπης, ελπίζουν ότι θα είναι και η φαρμακερή, ότι θα τους οδηγήσει μέχρι τα ημιτελικά και ποιος ξέρει…Για την ακρίβεια ο Ολυμπιακός μέχρι στιγμής έχει μια παρουσία στα προημιτελικά του Κυπέλλου Κυπελλούχων, την
περίοδο 1992-93, όταν απέκλεισε την Μονακό με οδηγό το 0-1 στο Πριγκιπάτο από το γκολ του Γιώργου Βαΐτση. Επίσης, έχει μια παρουσία στα προημιτελικά του Champions` League, περίοδος 1998-99, όταν προκρίθηκε ως πρώτος από τον όμιλο απευθείας στους «8», με τον Στέλιο Γιαννακόπουλο να πετυχαίνει το πολύτιμο γκολ στο τελευταίο παιχνίδι, στο τελικό 1-1 με την Κροάσια εκτός έδρας.Αυτό που λείπει από τη συλλογή των Ερυθρόλευκων είναι η οχτάδα και στο Κύπελλο UEFA, πλέον Europa League (μόνο η ΑΕΚ έχει βρεθεί στα προημιτελικά και των τριών διοργανώσεων από τις ελληνικές ομάδες). Και με σύμμαχο το 0-1 στο Χάρκοβο, είναι ένα βήμα πριν την επίτευξη του στόχου.Οι δύο σκόρερ των ιστορικών εκείνων προκρίσεων για τον Ολυμπιακό, μιλούν στο Sport.gr , θυμούνται τις επιτυχίες του παρελθόντος, αισιοδοξούν ότι κάτι ανάλογο θα πετύχει και φέτος η ομάδα και εύχονται αυτή τη φορά το ευρωπαϊκό όνειρο να μην σταματήσει στην οχτάδα, όπως διακόπηκε το δικό τους, αλλά να έχει και συνέχεια. Με… σειρά πρόκρισης, ξεκινάμε με τον Γιώργο Βαΐτση. Την περίοδο 1992-93, ο Ολυμπιακός κληρώθηκε στους «16» του τότε Κυπέλλου Κυπελλούχων (ο θεσμός δεν υπάρχει πια) κόντρα στην Μονακό. Η ομάδα του Πριγκιπάτου τότε ήταν πραγματική πριγκίπισσα (φιναλίστ του τίτλου την προηγούμενη χρονιά) και για αυτό η αποστολή των ερυθρολεύκων φάνταζε πολύ δύσκολη. Πρώτο παιχνίδι εκτός έδρας και το γκολ του Βαΐτση έδωσε αφενός μια ιστορική νίκη μακριά από την Ελλάδα και αφετέρου προβάδισμα πρόκρισης. Επιβεβαιώθηκε στην ρεβάνς με το τελικό 0-0 στο Καραϊσκάκη και την πρόκριση στα προημιτελικά. «Θυμάμαι και τους δύο αγώνες ολόκληρους. Θυμάμαι όλη την πορεία. Είναι χαραγμένη μέσα μου. Εκείνο που θυμάμαι, όμως, πιο έντονα, ήταν τις αντιδράσεις του κόσμου που μας περίμενε στο αεροδρόμιο μετά τη νίκη στο Μονακό. Χαρά, λατρεία. Ηταν απερίγραπτο», θυμάται ο σκόρερ της νίκης, που είχε πανηγυρίσει εκείνο το γκολ σέρνοντας τα γόνατά του στον αγωνιστικό χώρο:«Εκείνη τη στιγμή βγήκε όλο το συναίσθημα. Ηθελα να φωνάξω τόσο δυνατά, για να ακουστεί η κραυγή γκολ μέχρι την Ελλάδα. Είναι τέτοιοι οι παλμοί, που δεν καταλαβαίνεις τι συμβαίνει εκείνη τη στιγμή». Οσο για την ρεβάνς: «Θυμάμαι την τελευταία φάση του αγώνα, όταν η Μονακό είχε δοκάρι. Ο Μύρτσος καπάκωσε την μπάλα και έπαιξε τόσο γρήγορα, που ο διαιτητής δεν είχε τη δυνατότητα να σκεφτεί αν η μπάλα πέρασε τη γραμμή. Κανείς δεν ξέρει. Δεν το ψάξαμε κιόλας. Στη συνέχεια αποκλειστήκαμε από την Ατλέτικο Μαδρίτης. Λίγο ήθελε…»Ο Ολυμπιακός καλείται και τώρα να υπερασπιστεί ένα εκτός έδρας 0-1. Ο Βαΐτσης γνωρίζει από τότε τον τρόπο