Η Τσέλσι δυσκολεύτηκε πολύ να κάμψει την αντίσταση της Νόριτς (3-1) στο Στάμφορντ Μπριτζ, διπλό στις καθυστερήσεις για την Εβερτον, λευκή ισοπαλία στο Σουόνσι Σίτι - Σάντερλαντ

Η Τσέλσι δυσκολεύτηκε πάρα πολύ, αλλά κατάφερε τελικά να κάμψει την αντίσταση της Νόριτς, της οποίας επικράτησε με 3-1 στο Στάμφορντ Μπριτζ. Η ομάδα του Αντρέ Βίλας-Μπόας έχασε τον Ντιντιέ Ντρογκμπά, ο οποίος τραυματίστηκε σοβαρά. Σπουδαίο διπλό στο Ιγουντ Παρκ πήρε στις καθυστερήσεις του αγώνα η Εβερτον, 1-0 την Μπλάκμπερν, ενώ Σουόνσι Σίτι και Σάντερλαντ έμειναν στο 0-0 στο Λίμπερτι Στάντιουμ. Η Νόριτς έκανε πολύ καλή εμφάνιση
στο Στάμφορντ Μπριντζ, αλλά τελικά η Τσέλσι κατάφερε να νικήσει με 3-1, κυρίως χάρη σε πέναλτι του Φρανκ Λάμπαρντ στο 82' (2-1). Ο Ραμίρες ήταν αυτό που κέρδισε το πέναλτι από τον Τζον Ράντι, με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να αποβάλλεται. Ο Ζοζέ Μποσίνγκουα είχε ανοίξει το σκορ για τους μπλε στο 6' και ο Γκραντ Χολτ είχε απαντήσει στο 63' μετά από λάθος του Ιλάριο και της άμυνάς του.Ντεμπούτο για την ομάδα του Αντρέ Βίλας-Μπόας έκαναν οι Χουάν Μανουέλ Μάτα και Ρομελού Λουκακού, ενώ στο 64' ο Ντιντιέ Ντρογκμπά πάγωσε το Στάμφορντ Μπριντζ, όταν έχασε τις αισθήσεις του, μετά από σύγκρουση με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, Ρούντι. Με 11 λεπτά καθυστερήσεων, λόγω του Ντρογκμπά, ο Χουάν Μάτα κατάφερε στο 101' να σκοράρει στο ντεμπούτο του, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.Η Τσέλσι με αυτήν την νίκη έπιασε στην κορυφή την Γουλβς, ενώ με πέναλτι του Αρτέτα στο 90' η Εβερτον νίκησε με 1-0 την Μπλάκμπερν στο Ιγουντ Παρκ. Σουόνσι Σίτι και Σάντερλαντ έμειναν στο 0-0 στο Λίμπερτι Στάντιουμ.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής:Σάββατο (27/8)Αστον Βίλα - Γουλβς 0-0Γουίγκαν - ΚΠΡ 2-0 (41', 66' Ντι Σάντο)Μπλάκμπερν - Εβερτον 0-1 (92' πέν. Αρτέτα) Τσέλσι - Νόριτς Σίτι 3-1 (6' Μποσίνγκουα, 82' πέν. Λάμπαρντ, 90'+11' Μάτα - 63' Χολτ) Σουόνσι Σίτι - Σάντερλαντ 0-0  19:30GR Λίβερπουλ - Μπόλτον  Κυριακή (28/8)15:00GR Νιούκαστλ - Φούλαμ  15:30GR Τότεναμ - Μάντσεστερ Σ.  17:00GR Γουέστ Μπρομ - Στόουκ Σίτι  18:00GR Μάντσεστερ Γ. - Αρσεναλ