Η ΤΣΣΚΑ ισοπέδωσε την Μπιλμπάο

Οι ρώσοι διέλυσαν την ομάδα του Φώτη Κατσικάρη με 98-71 στη Μόσχα, κάνοντας έτσι πολύ εύκολα το 1-0 στη σειρά των πλέι οφ της Euroleague και δείχνοντας με τον πιο πειστικό τρόπο ότι πολύ δύσκολα θα χάσουν το εισιτήριο για την Πόλη και το final four.Η εκκίνηση του ματς βρήκε, πάντως, τους βάσκους και ειδικότερα τον Κώστα Βασιλειάδη "ζεστούς" στην επίθεση, αλλά ευάλωτους στην άμυνα. Ενδεικτικό και το 27-26 του δεκαλέπτου.Στη διάρκεια της δεύτερης περιόδου
άρχισε σιγά σιγά η ΤΣΣΚΑ να δείχνει ποιος είναι το αφεντικό. Με την είσοδο του Γκόρντον -παραδόξως ήταν εξαιρετικός και στην επίθεση- έσφιξαν τα λουριά στην άμυνα και με επιμέρους σκορ 23-14 πήγε στο ημίχρονο με αέρα 10 πόντων (50-40).Μέσα σε λίγα λεπτά στην τρίτη περίοδο ήρθε η... κατάρρευση των βάσκων, που είδαν το -10 να γίνεται -20 και... -30 (34-11 το επιμέρους στο 3ο δεκάλεπτο!).Με τη διαφορά στον... Θεό, το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία, με την Μπιλμπάο να περιμένει μαρτυρικά το τέλος και τον Φώτη Κατσικάρη να αναρωτιέται πώς η ομάδα του θα μπορέσει να κοιτάξει στα μάτια την Αρκούδα στα επόμενα παιχνίδια...Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Νέναντ Κρίστις (photo) με 18 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Κώστας Βασιλειάδης με 15. Επτά πόντους είχε ο Μαυροειδής σε 14 λεπτά συμμετοχής.