Η Βαλερένγκα ήρθε ισόπαλη με την Λίβερπουλ 3-3!

23:51 1/8/2011 - Πηγή: Sport.gr
Θετικά μηνύματα από τη Βαλερένγκα στο φιλικό με τη Λίβερπουλ στο Ούλεβαλ. Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ απέσπασε ισοπαλία 3-3, προσφέροντας μάλιστα πλούσιο θέαμα και δείχνει να βρίσκεται σε καλή κατάσταση ενόψει της ρεβάνς για τον 3ο προκριματικό γύρο του Ευropa League στην Τούμπα απέναντι στον Δικέφαλο του Βορρά. Ο Μάρτιν ’ντρεσεν άφησε εκτός αποστολής τους Αντρέας Νόρντβικ, Αντρέ Μούρι, Φρέντι Ντος Σάντος, προκειμένου να τους δώσει ανάσες εν όψει της ρεβάνς με τον ΠΑΟΚ
την Πέμπτη (4/8) στην Τούμπα.Εκτός από τους παραπάνω από το ματς με την αγγλική ομάδα απουσίασαν και οι τραυματίες Κρίστοφερ Χέσταντ, Λούτον Σέλτον και Ισαάκ Μποάκι.Ο Νορβηγός τεχνικός χρησιμοποίησε για 60 λεπτά παίκτες που αναμένεται να ξεκινήσουν στη ρεβάνς της Τούμπας, όπως οι Στράντμπεργκ, Ογκούντε, Λέι και Στραντ. Αξίζει να αναφερθεί πως για 18 λεπτά αγωνίστηκε και το αστέρι των Νορβηγών, Φελά.Το συγκρότημα του Μάρτιν ’ντρεσεν μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 14' άνοιξε το σκορ με τον Στραντ, ο οποίος, ξεχασμένος από την άμυνα της Λίβερπουλ, πλάσαρε εύστοχα τον Ρέινα, μετά από σέντρα του Λέι.Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ογκούντε κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος κάνοντας το 2-0. Στη συνέχεια η Βαλερένγκα πίεσε και για περισσότερα γκολ, όμως, αυτό ήρθε από την αγγλική ομάδα, η οποία μείωσε με τον Κάρολ τρία λεπτά πριν την ανάπαυλα.Το δεύτερο μέρος... πήρε φωτιά στο τελευταίο δεκάλεπτο. Τότε η Λίβερπουλ πέτυχε δύο γκολ με τον ’γγερ, αμφότερα από εκτελέσεις κόρνερ του Ακουϊλάνι, ενώ λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα ο Φελά με εξαιρετικό σουτ, διαμόρφωσε το τελικό 3-3.Βαλερένγκα: Χίρσφελντ (46' Τάκσνταλ Κόνγκσβαν), Στουρ (46' Γκάρζα), Ογκούντε, Στράντμπεργκ (62' Σκόγκμο), Νταλ Χάγκεν (85' Μπέρε), Σιν (69' Καρολιούσεν), Χαιντάρ (81' Σόλι), Στραντ (72' Φελά), Λέι (76' Ούσου), Κονέ (46' Αζέμι), ΝίλσενΛίβερπουλ: Ρέινα, Τζόνσον, Ρόμπινσον (69' Φλάναγκαν), Κάραχερ, ’γκερ, Ντάουνινγκ (80' Στέρλινγκ), ’νταμ (69' Σέλβι), Σπίρινγκ, Χέντερσον, Κάουτ, Κάρολ (80' Ν'γκογκ)