Η Βραζιλία αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Παραγουάη στη 2η αγωνιστική του Κόπα Αμέρικα

Μετά το σοκ της ισοπαλίας με τη Βενεζουέλα, στην πρεμιέρα του Κόπα Αμέρικα, η Βραζιλία στραβοπάτησε και απέναντι στην Παραγουάη. Η Σελεσάο αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τους παραγουανούς, έχοντας για ήρωα τον Φρεντ, ο οποίος ισοφάρισε στο 90`. Στο πρώτο ημίχρονο καμία από τις δύο ομάδες δεν έπιασε καλή απόδοση και οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες ήταν λιγοστές. Η Παραγουάη έχασε μεγάλη ευκαιρία να μπει μπροστά στο σκορ στο 3ο λεπτό,  αλλά ο Σάντα Κρουζ
αστόχησε από πλεονεκτική θέση.Η δεύτερη καλή στιγμή του ημιχρόνου ήρθε στο 20ο λεπτό και ήταν για τη Βραζιλία, ωστόσο, ο Πάτο δεν μπόρεσε να νικήσει σε τετ α τετ τον Βιγιάρ.Η Σελεσάο κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ, στο 39ο λεπτό, με τον Ζάντσον να πιάνει ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και να γράφει το 1-0.Η Βραζιλία, όμως, δεν ήταν καλύτερη από την Παραγουάη, γεγονός που φάνηκε στο 2ο ημίχρονο, όταν έφερε το ματς... τούμπα.Το σύνθημα για την αντεπίθεση έδωσε ο Σάντα Κρουζ στο 56` έπειτα από τραγικό λάθος του Τιάγκο Σίλβα και στη συνέχεια (67ο λεπτό), ο Νέλσον Βαλντέζ με μπόλικη δόση τύχης έγραψε το 2-1.Η Βραζιλία είχε βρεθεί με την πλάτη στον τοίχο και δεν έμοιαζε ικανή να αντιδράσει, καθώς ήταν απόλυτα αναποτελεσματική στο δημιουργικό κομμάτι. Η λύση ήρθε, όμως, από τον Φρεντ στο 90ο λεπτό. Ο έμπειρος επιθετικός, ο οποίος πέρασε στο παιχνίδι στη θέση του... άφαντου Νεϊμάρ, κατάφερε να χαρίσει το βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του, με ένα δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.Βραζιλία και Παραγουάη έχουν από δύο βαθμούς, έπειτα από δύο αγωνιστικές, στον 2ο όμιλο του Κόπα Αμέρικα.