Ημιμαραθώνιος: Πρωτιά για Πούλιο και Γαζέα

Με τον αγώνα των 5 χλμ ολοκληρώθηκε ο 2ος Ημιμαραθώνιος της Αθήνας που διοργάνωσε ο ΣΕΓΑΣ και ο Δήμος Αθηναίων. Νικητές αναδείχθηκαν ο Κωστής Δρόσος και η Βαλεντίνα Μιχαήλοβα με χρόνους 16.53 και 19.38 αντιστοίχως.Ο νικητής των 5χλμ., Κωστής Δρόσος, δήλωσε: "Είμαι αρχικά ικανοποιημένος που τερμάτισα, διότι είχα έναν τραυματισμό που με είχε κρατήσει έναν μήνα εκτός. Είμαι ικανοποιημένος από
τον χρόνο. Η διαδρομή ήταν καλή και ο κόσμος εκδηλωτικός. Ευχαριστώ την go sport που με στηρίζει".Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Προκόπης Χατζάκης με 16.58. Ο Χατζάκης επεσήμανε πως η διοργάνωση και η διαδρομή ήταν πολύ ωραίες, ενώ επιπλέον είπε: "Είμαι ευχαριστημένος από την επίδοση και χαρούμενος που βρέθηκε μια ακόμη καλή διαδρομή μέσα στην Αθήνα μετά τον Μαραθώνιο".Την τρίτη θέση κατέλαβε ο Ντιάλο Γέρο Πιάλο με 18.11. Μετά το τέλος της διαδρομής, ο Πιάλο υποστήριξε πως: "Χάρηκα πολύ που συμμετείχα, όμως δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος από την επίδοσή μου."Στα 5 χλμ γυναικών νικήτρια ήταν η Βαλεντίνα Μιχαήλοβα, η οποία δήλωσε: "Εκανα μια ωραία κούρσα. Βοήθησε και ο καιρός αν και είχε λίγο ζέστη. Εύχομαι να γίνονται συχνά τέτοιες διοργανώσεις."Τη δεύτερη θέση κατέλαβε η Αγγελική Καλύβα με 21.55 που είπε: "Είχα χρόνια να τρέξω και θυμήθηκα τα παλιά. Δεν περίμενα να βγω δεύτερη".Η Τζούλια Σολόποβα, που κατετάγη τρίτη, με χρόνο 22.39 δεν έκρυψε τον ενθουσιασμό της: "Δεν περίμενα να βγω τρίτη διότι δεν είμαι επαγγελματίας αθλήτρια".