Ισόπαλες Τσέλσι και Λίβερπουλ

Ισόπαλο με 1-1 έληξε το ντέρμπι της Τσέλσι με τη Λίβερπουλ, με το οποίο ολοκληρώθηκε η 11η αγωνιστικής της Premier League.Η Τσέλσι ξεκίνησε καλύτερα το ματς και με γκολ του Τζον Τέρι με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ, άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης.Στο 36`, όμως, ο αρχηγός της Τσέλσι τραυματίστηκε και αποχώρησε από το ματς, για να πάρει τη θέση του ο Κέιχιλ.Το σκορ, πάντως, δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και οι
Μπλε έδειχναν να ελέγχουν το ματς.Η Λίβερπουλ μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με στόχο να ανατρέψει το εις βάρος της αποτέλεσμα και τα κατάφερε με τον Σουάρες 73ο λεπτό. Η Τσέλσι δεν εκμεταλλεύθηκε τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν για να καθαρίσει το ματς και το πλήρωσε.Ο... δαιμόνιος επιθετικός της Λίβερπουλ δεν άφησε να πάει χαμένη η ευκαιρία που του παρουσιάστηκε και έκανε το 1-1 για τους Κόκκινους.Αυτό ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, με την Τσέλσι να χάνει έδαφος στη μάχη της κορυφής, καθώς με τον έναν βαθμό που πήρε πήγε στους 24 και είναι πλέον τρίτη, πίσω από Γιουνάιτεντ και Σίτι.Από την άλλη μεριά η Λίβερπουλ, απλώς πήγε στους 12 βαθμούς και έπιασε τη Στόουκ στη 12η θέση.Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ Σάββατο (10/11):Άρσεναλ-Φούλαμ 3-3 (Ζιρού 11', 69', Ποντόλσκι 23'-Μπερμπάτοφ 29', 67', Κατσάνικλιτς 40')Έβερτον-Σάντερλαντ 2-1 (Φελαϊνί 76', Γέλαβιτς 79'-Τζόνσον 45+1')Ρέντινγκ-Νόριτς 0-0Σαουθάμπτον-Σουόνσι 1-1 (Σνάιντερλιν 64'-Ντάιερ 73')Στόουκ Σίτι-ΚΠΡ 1-0 (Άνταμ 52')Γουίγκαν-Γουέστ Μπρομ 1-2 (Κονέ 44'-Μόρισον 31', Κάλντγουελ [αυτ.] 43')Αστον Βίλα-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-3 (45'+1', 50' Γουέιμαν - 58', 87' Ερνάντεζ, 63' αυτ. Βλάαρ)Κυριακή (11/11)Μάντσεστερ Σίτι-Τότεναμ 2-1 (65` Αγουέρο, 88 Τζέκο - 21` Κόκερ)Νιούκαστλ-Γουέστ Χαμ 0-1 (38` Νόλαν)Τσέλσι-Λίβερπουλ 1-1 (20` Τέρι - 73` Σουάρες)