Ισοπαλία και με μηδέν στα πλέι οφ η ΑΕΚ

Στο πρώτο ημίχρονο το ματς στο Καυτανζόγλειο ήταν κακό από πλευράς ποιότητας, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν έδειχνε να έχει ιδιαίτερη όρεξη για δημιουργικό παιχνίδι. Οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες ήταν λιγοστές, κάτι που φυσικά οφείλεται στο ότι δεν υπήρχε κίνητρο.Το 0-0 ήταν λοιπόν απόλυτα φυσιολογικό ως αποτέλεσμα στο πρώτο ημίχρονο, παρότι η ΑΕΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Από ουσία, όμως... τίποτα.Στο ξεκίνημα του δευτέρου
ημιχρόνου η Δόξα τιμώρησε την αδιαφορία, αλλά και την αστοχία των παικτών του Νίκου Κωστένογλου.Συγκεκριμένα, στο 57ο λεπτό, ο Κυβελίδης εκμεταλλεύθηκε τραγικό λάθος του Μανωλά, μπήκε στην περιοχή της Ενωσης και νίκησε τον Κωνσταντόπουλο για το 1-0.Η πρώτη αντίδραση του Νίκου Κωστένογλου ήταν να ρίξει τον Γκούντγιονσεν στο ματς, γεγονός που ασφαλώς είναι σημαντικό, καθώς ο ισλανδός είναι ένα επιπλέον όπλο για τον έλληνα τεχνικό, ενόψει πλέι οφ.Πάντως, η ΑΕΚ έδειξε να αφυπνίζεται μετά το γκολ που δέχθηκε και ανέβασε σημαντικά την απόδοσή της. Η πίεση που άσκησε απέδωσε μάλιστα άμεσα καρπούς, καθώς στο 70ο λεπτό ο Λεονάρντο κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1.Η Δόξα, πάντως, δεν παράτησε το ματς και έψαξε να απειλήσει με αντεπιθέσεις, όσο η ΑΕΚ αύξανε την πίεσή της. Τελικά, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να φτάσει στο γκολ κι έτσι το 1-1 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.Ετσι, η ΑΕΚ μπαίνει ως πέμπτη στα πλέι οφ, ωστόσο, στάθηκε τυχερή, καθώς ηττήθηκαν τόσο ο ΠΑΟΚ, όσο και ο Ατρόμητος. Ετσι, στην ειδική βαθμολογία των πλέι οφ μπαίνει με βαθμούς μόνο ο Παναθηναϊκός (4), ενώ Ατρόμητος, ΠΑΟΚ και ΑΕΚ θα ξεκινήσουν με μηδέν.