Ισοπαλία στα γκολ και στα δοκάρια στο clasico

Ισόπαλο 2-2 ολοκληρώθηκε το μεγάλο ντέρμπι της Ισπανίας, ανάμεσα στην Μπαρτσελόνα και την Ρεάλ στο Καμπ Νου. Μέσι και Ρονάλντο οι μεγάλοι πρωταγωνιστές που σκόραραν από 2 γκολ ο καθένας, από ένα δοκάρι οι δύο ομάδες. Παρέμειναν πρώτοι και στο +8 οι Καταλανοί.Η Ρεάλ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και ήταν απειλητική προς την εστία του Βαλντές κυρίως με τον Μπενζεμά, ενώ από την άλλη η Μπαρτσελόνα είχε μόνο μια καλή στιγμή στο  21' με τον Ινιέστα που σούταρε λίγο άουτ. Η Βασίλισσα προηγήθηκε στο 23' με τον Ρονάλντο να γίνεται κάτοχος της
μπάλας μέσα στην περιοχή και να νικάει με πλασέ στην κλειστή γωνία τον τερματοφύλακα της Μπάρτσα που φέρει ευθύνη για το γκολ. "Calma, calma" και τα σχετικά από το CR7...Οι Μαδριλένοι είχαν την ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους και να... σκοτώσουν την Μπαρτσελόνα μέσα στο σπίτι της από πολύ νωρίς, όμως ο Μπενζεμά στο 25ο λεπτό, από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Βαλντές! Τρία λεπτά αργότερα (28') ο Μοντόγια αντικατέστησε τον Αλβες λόγω τραυματισμού για τους γηπεδούχους, που έφτασαν στην ισοφάριση στο 31ο λεπτό. Ο Πέδρο έκανε τη σέντρα, ο Πέπε πήδηξε σε λάθος χρόνο και ο Μέσι που... τρύπωσε στην μικρή περιοχή εκτέλεσε τον Κασίγιας βάζοντας... φωτιά στο Καμπ Νου... Βάσει εικόνας αγώνα το 1-1 ίσως να ήταν και άδικο για την Ρεάλ...Στο δεύτερο μέρος και πάλι από τα πόδια του Μέσι η μπάλα προσγειώθηκε στα δίχτυα του Κασίγιας. Με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Αργεντίνος σταρ με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα... συστημένη στο "Γ" του τερματοφύλακα της Ρεάλ, κάνοντας το 2-1 για την Μπαρτσελόνα, που έφτασε στην ολική ανατροπή του σκορ.Οι μπλαουγκράνα, όμως δεν πρόλαβαν να χαρούν για πολύ, καθώς πέντε λεπτά αργότερα, ο σταρ της Ρεάλ, Κριστιάνο Ρονάλντο βρέθηκε σε θέση βολής, ύστερα από υποδειγματική κάθετη του Αλόνσο και νικώντας τον Βαλντές στο τετ α τετ ισοφάρισε εκ νέου σε 2-2.Στο 75' ο Ιγκουαΐν από πολύ πλάγια θέση έκανε το σουτ, αλλά ο κίπερ της Μπάρτσα έπεσε στην κλειστή γωνία του και αποσόβησε τον κίνδυνο. Το παιχνίδι στο δεύτερο μέρος, πάντως είχε γίνει πολύ σκληρό με αρκερά μαρκαρίσματα εκατέρωθεν και κίτρινες κάρτες. Η Μπαρτσελόνα ήταν αυτή που έχασε την μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη στο 88', όταν το σουτ του Μοντόγια χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κασίγιας... Στις καθυστερήσεις ο Πέδρο έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά αστόχησε κι έτσι παρέμεινε το 2-2.