Ισοπαλία στην... Arena!

Με γκολάρα του Πάτρικ Αλεξάντροβιτς στο 90ό λεπτό, η ΑΕΛ πήρε το βαθμό της ισοπαλίας από τη Νίκη Βόλου, που είχε προηγηθεί στο 49' με το Νίκο Πορτουλίδη. Πολλές χαμένες ευκαιρίες και οι δύο ομάδες, με τους βυσσινί να έχουν και δοκάρι στο θεσσαλικό ντέρμπι της 30ής αγωνιστικής της Football League.Οι Βολιώτες ήταν πιο επικίνδυνοι στο πρώτο ημίχρονο και έψαχναν με αντεπιθέσεις να κάνουν τη ζημιά. Δυο φορές απείλησαν την εστία του Σέρεμετ και λίγο έλειψε
να τα καταφέρουν να σκοράρουν.Στο 29', ο γκολκίπερ της ΑΕΛ έκανε εξαιρετική επέμβαση σε σουτ του Κυριάκου από κάθετη του Φλίγκου, ενώ στο 38' από σέντρα του Σκούφαλη, ο Φλίγκος έπιασε εξ επαφής την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα λίγο πανω απο τα δοκάρια.Με την έναρξη της επανάληψης η λαρισινή ομάδα έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία με τον Κρητικό να σημαδεύει το δοκάρι στο 48' και στην επαναφορά τον Τσίγκα να πλασάρει πάνω από τα δοκάρια του Βούρα.Οι κυανόλευκοι στην επόμενη φάση βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Λαλίν να βγάζει στον Πορτουλίδη, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι με πλασέ έκανε το 0-1.Η ΑΕΛ πίεσε για την ισοφάριση και στο 52' είχε καλή ευκαιρία με τον Ζεκίνια, που δεν μπόρεσε να νικήσει τον Βούρα, ο οποίος απέκρουσε το σουτ του Πορτογάλου σε κόρνερ.Τελικά η πίεση της ΑΕΛ απέφερε καρπούς στο 90ό λεπτό, όταν ο Πάτρικ Αλεξάντροβιτς με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής άφησε άγαλμα τον γκολκίπερ της Νίκης και ισοφάρισε σε 1-1 που ήταν και το τελικό σκορ.ΑΕΛ (Τίμος Καβακάς): Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Παγώνης, Καρακώστας, Σκόνδρας, Νεμπεγλέρας, Τσιάρας (53' Αλεξάντροβιτς), Ζεκίνια, Δεινόπαπας (46' Σ. Κρητικός), Μπλέντι (78' Τ. Κρητικός), Τσίγκας.Νίκη Βόλου (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Βούρας, Ψιάνος, Κοντοδήμος, Σαμαράς, Βέρτζος, Ριζογιάννης, Πουρτουλίδης, Σκούφαλης (58' Χατζής), Παππάς (87' Oυέλινγκτον), Κυριάκος, Φλίγκος (46' Λαλίν).