Ισοπαλία στο Emirates, στο +7 η Γιουνάιτεντ

Μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα, Αρσεναλ και Λίβερπουλ έμειναν στο ισόπαλο 2-2 στο Emirates, στο ντέρμπι της 24ης αγωνιστικής της Premier League. Στο +7 η Γιουνάιτεντ από την δεύτερη Σίτι, στραβοπάτησαν Τσέλσι και Τότεναμ, νίκες για Εβερτον, Φούλαμ.Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε η αναμέτρηση για τους reds στο Emirates,
αφού μόλις στο 5' κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, με πλασέ του Σουάρεζ μέσα από την περιοχή. Παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων στην συνέχεια, το 1-0 υπέρ της Λίβερπουλ έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.Στο 60', οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων, με τον Χέντερσον να νικάει την άμυνα της Αρσεναλ, τον Σέζνι και να κάνει το 2-0 για την ομάδα του Ρότζερς.Ωστόσο, στην συνέχεια οι λονδρέζοι αντέδρασαν και με δύο γκολ σε διάστημα τριών λεπτών (64'-67'), έφεραν το παιχνίδι στα ίσια! Αρχικά στο 64', ο Ζιρού με κεφαλιά μείωσε σε 1-2, ενώ ο Γουόλκοτ, με σουτ μέσα από την περιοχή στο 67', ισοφάρισε σε 2-2 για την ομάδα του Βενγκέρ.Το ισόπαλο 2-2 έμεινε μέχρι το τέλος, με την Αρσεναλ να μένει στην έκτη θέση, διατηρώντας παράλληλα την διαφορά των τριών βαθμών από την έβδομη Λίβερπουλ.Η πρωτοπόρος της βαθμολογίας, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, εκμεταλλεύτηκε το στραβοπάτημα της Σίτι την Τρίτη (29/1) και με την νίκη της με 2-1 επί της Σαουθάμπτον στο Ολντ Τράφορντ, αποσπάστηκε επτά βαθμούς από τους δεύτερους Πολίτες.Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους, αφού μόλις στο 3' κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, με τον Ροντρίγκεζ, αλλά ο Ρούνεϊ, με δύο γκολ στο 8' και στο 27', έκανε την ανατροπή για την ομάδα του Σερ Αλεξ Φέργκιουσον, διαμορφώνοντας παράλληλα και το τελικό αποτέλεσμα.Παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε με 2-0, η Τσέλσι δεν κατάφερε να φύγει με το διπλό από το Μαντέσκι, αφού η Ρέντινγκ, με πρωταγωνιστή τον Λε Φοντρέ, ισοφάρισε σε 2-2, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων!Ο Μάτα, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, άνοιξε το σκορ για τους μπλε, ενώ ο Λάμπαρντ στο 66' διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του Μπενίτεθ. Στο 87', ο Λε Φοντρέ μείωσε αρχικά σε 1-2 για τους γηπεδούχους, ενώ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έσωσε τον βαθμό για την Ρέντινγκ, γράφοντας το τελικό 2-2.Η Τότεναμ έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στο... παρά δέκα στο Κάροου Ρόουντ, 1-1 με την Νόριτς. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 32', με τον Χούλαχαν, αλλά στο 80' ο Μπέιλ ισοφάρισε για τους Πετεινούς, διαμορφώνοντας και το τελικό αποτέλεσμα.Η Εβερτον εκμεταλλεύτηκε το στραβοπάτημα της Τότεναμ, αφού επικράτησε με 2-1 της Γουέστ Μπρομ στο Γουάιτ Χαρτ Λέιν και πλησίασε τους τέταρτους Πετεινούς στον ένα βαθμό.Ο Μπέινς, με γκολ στο 29' και με εύστοχο πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στα Ζαχαρωτά, με τον Λονγκ να μειώνει στο 65' στο τελικό 1-2 για την Γουέστ Μπρομ.Τέλος, η Φούλαμ επικράτησε στο Κρέιβεν Κότατζ της Γουέστ Χαμ με 3-1 και ξέφυγε ακόμα περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη. Στο 10', ο Μπερμπάτοφ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, αλλά στο 48' ο Νόλαν απάντησε, ισοφαρίζοντας σε 1-1 για τους φιλοξενούμενους.Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί της Γουέστ Χαμ, η Φούλαμ πήρε εκ νέου το προβάδισμα, αφού στο 49' ο Ρονταγέγκα έκανε το 2-1 για τους γηπεδούχους. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε, στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, ο Ο'Μπράιεν με αυτογκόλ.Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 24ης αγωνιστικής:Τρίτη (29/1)ΚΠΡ - Μάντσεστερ Σ. 0-0Αστον Βίλα - Νιούκαστλ 1-2 (49' πέν. Μπεντέκε - 19' Σισέ, 31' Καμπάγ)Στόουκ Σίτι - Γουίγκαν 2-2 (23' Σόουκρος, 48' Κράουτς - 50' ΜακΑρθουρ, 61' Ντι Σάντο)Σάντερλαντ - Σουόνσι Σίτι 0-0Τετάρτη (30/1)Νόριτς Σίτι - Τότεναμ 1-1 (32' Χούλαχαν - 80' Μπέιλ)Εβερτον - Γουέστ Μπρομ 2-1 (29', 45'+2' πέν. Μπέινς - 65' Λονγκ)Αρσεναλ - Λίβερπουλ 2-2 (64' Ζιρού, 67' Γουόλκοτ - 5' Σουάρεζ, 60' Χέντερσον)Φούλαμ - Γουέστ Χαμ 3-1 (10' Μπερμπάτοφ, 49' Ρονταγέγκα, 90'+1' αυτ. Ο'Μπράιεν - 48' Νόλαν)Μάντσεστερ Γ. - Σαουθάμπτον 2-1 (8', 27' Ρούνεϊ - 3' Ροντρίγκεζ)Ρέντινγκ - Τσέλσι 2-2 (87', 90'+5' Λε Φοντρέ - 45'+1' Μάτα, 66' Λάμπαρντ)