Ισόπαλος 1-1 ο Αρης με την Δόξα Δράμας

20:51 3/9/2011 - Πηγή: Sport.gr
Σε ένα αγώνα με πολλές φάσεις αλλά και νεύρα, ο Αρης αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με την Δόξα Δράμας, στο Κλεάνθης Βικελίδης, σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου (3/9). Προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι με τον Βέρτζο στο 24’ ενώ ο Καπετάνος ισοφάρισε για τον Αρη με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 88’. Οι παίκτες του Τσιώλη απέδωσαν κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο χάνοντας σπουδαίες ευκαιρίες. Οι πολλές αλλαγές όμως από τον 52χρονο τεχνικό αλλά και η αστοχία, δεν επέτρεψαν
στον Αρη να φτάσει στη νίκη.Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Αρης απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Σερεμέτ στο 4’. Μετά από κλέψιμο του Τσέζαρεκ, ο Κροάτης είδε εκτός θέσης τον τερματοφύλακα της Δόξας, προσπάθησε να τον «κρεμάσει», δεν ζύγισε όμως καλά το σουτ του και έστειλε την μπάλα άουτ.Στο 7’ και μετά από εκτέλεση φάουλ του Τόχα, η μπάλα κατέληξε στον Λαζαρίδη, αυτός όμως έκανε το σουτ με το κακό του πόδι, με την μπάλα να καταλήγει έξω.Η παίκτες του Τσιώλη παρά την έλλειψη ρυθμού που υπήρχε στον αγώνα, συνέχισαν να φτάνου εύκολα στην εστία της Δράμας, αυτή τη φορά με τον Τόχα, το σουτ του οποίου στο 11ο λεπτό πέρασε ένα περίπου μέτρο έξω από το δοκάρι του Σερεμέτ.Ο Τσέζαρεκ ήταν ορεξάτος και κινητικός από την αρχή του αγώνα κάτι που φάνηκε και στο 16’ όταν ο Κροάτης έπιασε ένα πολύ καλό σουτ, με τον Σερεμέτ να πέφτει στην γωνία του και να απομακρύνει σε κόρνερ.Κάπου εκεί ήταν που ο Αρης άρχισε να κατεβάζει ταχύτητα και από την άλλη μεριά η Δόξα να ανεβαίνει και να απειλεί  για πρώτη φορά την εστία του Αρης στο 22’με τον Λίμα. Ο αρχηγός της ομάδας της Δράμας έκανε το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή με τον Καράδαη να πέφτει και να απομακρύνει ψύχραιμα τη μπάλα.Αυτό που δεν κατάφερε όμως ο Λίμα, το έκανε ο Βέρτζος δύο λεπτά αργότερα. Ο κεντρικός αμυντικός της Δόξας, μετά από κόρνερ του Λεάντρο, τρύπωσε ανάμεσα στους παίκτες του ΑΡΗ και με κεφαλιά έκανε το 0-1 για την ομάδα του.Οι γηπεδούχοι δεν είχαν καλή επιθετική ανάπτυξη, κάτι που δεν τους επέτρεψε να δημιουργήσουν κάποια φάση και να φτάσουν στην ισοφάριση μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους, στο οποίο η Δόξα ήταν μπροστά στο σκορ.Η εικόνα που παρουσίασε η ομάδα δεν άφησε ικανοποιημένο τον Τσιώλη ο οποίος στην επανάληψη έβαλε στον αγώνα τους θεωρητικά βασικούς παίκτες με εξαίρεση τους Καράδαη και Καζναφέρη.Ο Αρης μπήκε ορεξάτος στην επανάληψη και έκανε την πρώτη του ευκαιρία στο 51’. Ο Καπετάνος σέντραρε μέσα στη μεγάλη περιοχή, ο Σολτάνι έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα όμως κατέληξε άουτ.Στη συνέχεια και για ένα διάστημα επικράτησαν τα νεύρα κυρίως λόγω της συμπεριφοράς και των σκληρών μαρκαρισμάτων του Έρος σε Καστίγιο και Καπετάνο.Στο 65’ και μετά από σέντρα του Σολτάνι, ο Φατί έπιασε καλά την μπάλα με το κεφάλι, ο Σερεμέτ όμως μπλόκαρε χωρίς κανένα πρόβλημα.Οι παίκτες του Αρη, παρά το χαμηλό τέμπο του αγώνα, προσπαθούσαν να πετύχουν κάποιο γκολ. Οι προσπάθειες τους όμως σταματούσαν πάνω στο Δαύκο ή στους αμυντικούς της Δόξας.Στο 85’ ο Κανούλας, από πολύ καλή θέση έκανε το πλασέ, ο Δαύκος απομάκρυνε σε κόρνερ με το